avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 576 soluții astăzi
Forum Activitate mamina

Activitate mamina

Răspuns la discuția salarii
Pentru Presedinte inteleg , dar Administratorul are deja un CIM la locul de munca unde este inregistrat cu carte de munca , si la care plateste impozit , sanatate , somaj , asigurari .
Trebuie facut CIM normal si administratia ii elibereaza FF2? Mai normal ar fi sa plateasca numai impozit , celelalte dari platindu-le de la locul unde are FF1.
Discuție salarii
As dori sa stiu ce taxe se platesc la stat pentru salariile administratorului , presedintelui si femeia de serviciu. Se intocmeste decl.100 ca la orice pers.juridica ?
Răspuns la discuția Divort
Se pare , ca nu-mi ramane decat sa ma hotarasc sa inaintez divortul .
Sigur ca am un deadline- iar acesta este in septembrie .
Asa cum se prezinta lucrurile in prezent - o sa am nevoie de un avocat si sper sa nu ma refuzati daca in septembrie o sa va solicit .
Va multumesc si va doresc spor la treaba .
Răspuns la discuția Divort
In primul rand -va multumesc pentru raspunsul prompt.
Intrebarea legata de copil nu am formulat-o corespunzator . Vroiam sa stiu daca se tine cont la partaj ca , fiul nostru va continua sa locuiasca in acel apartament , momentan neavand o locuinta a lui . Ceva de genul - daca legea il protejeaza in vederea detinerii unui acoperis .Dar probabil , fiind major , nu mai intra in discutie .
Dovezile referitoare la aportul fiecaruia constau in : adeverinte salariale , martori ...?
Din experienta , putem avea un cuantum procentual de atribuire unuia din soti pentru apartament ? Sau se efectueaza un calcul foarte strans legat de aportul fiecaruia ? Practic , cam cat reprezinta acea sulta ?
Discuție Divort
Buna ziua,
Am o problema destul de delicata ,pe care nu o pot discuta cu nimeni.Asa cum spune si titlul subiectului este vb despre un divort .In cateva randuri , problema este urmatoarea :Sunt casatorita de 25 de ani , avem un fiu de 24 de ani (locuieste cu noi).Motivele divortului sunt numai doua:1/lipsa serviciului din partea sotului si incapatanarea lui de a se angaja(sub diverse pretexte) si 2/ bautura.
Detinem un apartament proprietate personala (in contract suntem amandoi trecuti) , un autoturism , un teren .Eu mai detin in urma succesiuni un apartament in care am locuit cu parintii.Momentan numai mama traieste .De-a lungul timpului , dar intotdeauna , de 26 de ani eu am fost cea care a sustinut din punct de vedere material familia , castigand intotdeauna mai mult decat sotul meu .In afara de asta , sotul mea are in 3 randuri periade de timp cuprinde intre 1-2 ani in care nu a avut servici .Si in acest moment se afla in aceasta situatie . Intrebarile sunt :
1/ Ce trebuie sa fac in primul rand pt. a inainta actiune de divort?
2/ Este bine sa-mi caut un avocat specializat in divorturi ? Daca -da - imi puteti recomanda?
3/ Apartamentul parintilor mei face obiectul partajului ?
4/ In definitivarea partajului se tine cont de aportul fiecarei parti la bunurile obtinute?
5/ Copilul (24 ani) intra in acest partaj ?
6/ Daca divortul si partajul se incheie in favoarea mea , il pot obliga pe sot sa paraseasca apartamentul in care locuim ?
Va multumesc .