avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 674 soluții astăzi
Forum Activitate marri

Activitate marri

Multumesc pt raspuns.
dar acum ar trebui redactata aceasta contestatie, avand in vedere ca in decizie nu este specificata o acuzatie/motiv concret pt care s-a impus aceasta sanctiune.
Se specifica doar incalcarea normelor morale de comportare in societate dar cum au fost incalcate acestea nu se specifica.
Poate eu nu ma pricep, insa mi se pare absurda aceasta sanctiune si fara temei. Oare chiar nu exista un drept de intimitate.....fie vorba chiar si de o camera de camin stundesc?

Multmesc.



Buna ziua,
Caut ajutor pt o prietena studenta, care imreuna cu colegele ei a primit sanctiunea cu excluderea definitiva din camin conform art 5.1 lit d din regulamentul privind organizarea si functionarea caminului studentesc,art respectiv presupune excluderea definitiva din camin pt abateri grave si repetate de la disciplina din camin.

Aceasta sanctiune se aplica pt incalcarea normelor morale de comportare in societate conform prevederilor art 4.2 lit b din regulament care zice ca indatorirea studentilor cazati in camin este de a avea un comportament si o tinuta corespunzatoare, prin care sa nu incalce legile tarii si si normele de comportare in societate; sa mentina curatenia in camera.

Ele au ajuns in aceasta situatie in urma scandalului facut de colegii caminului de viz a viz care au sesizat ca ele petreceau si dansau in propria camera.
La asa zisa petrecere nu au participat decat 3 din cele 4 fete care locuiesc in acea camera, nu s-a facut galagie si nu s-au consumat bauturi alcoolice.

Decizia de sanctiune se aplica pt toate cel 4 studente in conditiile in care una din ele nici nu era in camera si prevede doar articolul in baza caruia se aplica sanctiunea si anume incalcarea normelor morale de comportare in societate, fara alte explicatii.

Are cineva idee cum ar trebuie sa procedeze in continuare?
Se poate depune contestatie dar in baza a ce?..... in decizie nu este specificate vreo acuzatie.
Cum ar trebui formulata contestatia in acest caz?
Ele au incercat sa discute cu directoarea caminului pt a afla mai multe informatii, insa aceasta a refuzat categoric.


Multumesc anticipat pt ajutor!
multumesc frumos pentru ajutor..... sper sa se termine bine
...am inteles, si in situatia asta cum trebuie procedat?
daca, legal, se accepta acest acord, de ce nu a radiat proprietarul masina in baza acestuia?

momentan urmeaza sa se intalneasca luna viitoare pt prima data conform citatiei primite. Este necesara prezenta unui avocat?
Cum ar fi bine de gestionat aceasta situatie din perspectiva tatalui meu?

Multumesc frumos.
.....nu stiu daca hartia aia se poate numi contract ( nu ma pricep), ea nu s-a facut in prezenta unui notar.
Iar tatal meu nu are nici o dovada ca a instrainat masina asa cum numele lui, in legatura cu acea masina nu apare dacat pe acea hartie facuta la cumparare.
merci.
Buna ziua,
in urma cu 7 ani, tatal meu a achizitionat o masina printr- un act de mana intre el si proprietar urmand ca ulterior sa cumpere legal masina si sa o inmatriculeze pe numele sau.
In urma unor probleme nu a mai putut face acest lucru, instrainand masina la randul sau mai departe.
Acum proprietarul legal al masinii, cel de la care a achizitionat-o tatal meu, il cheama in judecata, in baza acelei hartii de mana, pentru a inmatricula masina si pt ai plati impozitul din toti acesti ani.

Ce se poate face in acest caz?

va multumesc !!!
va multumes pentru raspunsul dumneavoastra, insa la vama, exista posibilitatea sa nu ma lase sa trec granita sau eu stiu ce alte probleme pot cauza functionarii in cauza?
doresc sa parasesc tara deoarece mi-am gasit un loc de munca in strainatate insa sotul meu ma ameninta da daca plec ma declara disparuta sau fugita de acasa.

pot avea probleme, doar nu sunt minora?

Va rog daca ma poate ajuta cineva, e urgent.
Multumesc din suflet.