avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 388 soluții astăzi
Forum Activitate tinap

Activitate tinap

Răspuns la discuția administratie bloc
Va multumesc pentru informatii, sper sa-mi fie de folos!
Caror instante trebuie sa ma adresez in conditiile in care administratorul de bloc nu plateste facturile (si din cauza restantelor) si, prin urmare, pierdem utilitatile? S-a intamplat in blocul in care m-am mutat de aprox. 3 luni, bloc care nu avea decat apa rece. Blocul a primit o somatie de plata de la Apa Nova, in luna august 2009, din care rezulta ca suma de aprox. 24,000 sa fie platita esalonat in 10 luni. Administratorul si presedintele nu au luat masurile necesare, nu au recuperat restantele, prin urmare furnizarea apei reci a fost oprita si lucrul asta se intampla de 2 saptamani. Problema e ca suferim cei care suntem cu plata la zi. In alta ordine de idei, am observat o serie de ilegalitati in ceea ce priveste cheltuielile de administratie (salariile...se percep 25-35 lei/apartament doar pt apa rece si salubritate), ilegalitati in ceea ce priveste completarea chitantelor (chitantele nu au serie), administrarea proasta a imobilului (subsol infect, lipseste lumina pe scara) si ocuparea ilegala a unor apartament (locatarii mai vechi spun ca au fost adusi de firma care administreaza imobilul).