avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 672 soluții astăzi
Forum Activitate aurelica

Activitate aurelica

Buna seara,am avut un accident de circulatie cu avarii usoare,la ambele masini.Vinovatul zice agentul de politie ca sunt eu.Asta a constatat fara a fi prezent la fata locului,doar dupa declaratii si desenul pe care a zis sa l fac .acolo in sediul politiei.Eu acum vreau sa fac contestatie pentru anularea procesului verbal.Am gasit si martorul care a vazut tot.Daca nu m am exprimat corect si am uitat unele elemente si desenul nu a iesit prea bine,in declaratie,mai am sanse in instanta sa scriu si sa declar adevarul asa cum a fost?
Sincer,m am cam pierdul la politie,daca se venea la fata locului,lucrurile cred ca ar fi stat altfel.
Va multumesc!
Sanctiunea pe care am primit o -permis ridicat 60 de zile cu testare si 875 lei amenda.
Buna ziua,
Acum patru ani,am deschis proces pentru obtinerea unei diplome la Bucuresti,proces care nu sa mai terminat nici in momentul de fata.Fiind nevoita sa duc la serviciu diploma,am deschis proces in orasul meu ,unde am castigat si am si ridicat diploma.Va rog frumos,ce mi se poate intampla,daca nu am facut retragerea din primul proces,s-au daca nu se castiga .Nu vreau sa mai am tangenta cu acest domn avocat.
Va multumesc mult!
Răspuns la discuția termen de prescriptie
Actiunea ar fi pentru eliberarea diplomelor de licenta,deoarece noi suntem vestita promotie carora nu li se elibereaza diplomele decat prin hotarare definitiva.Eu sunt suparata pe domnul avocat,deoarece procesele sunt castigate pe banda si noi ne judecam din 2010.Am castigat la Curtea de Apel Bucuresti si la Inalta curte sa casat si a fost trimis spre judecare la Tribunalul Bucuresti.Va dati seama ca acum am primit termen in 2014 si la serviciu se cer diplomele.Pe adeverinta eliberata scrie ca este valabila pana la eliberarea diplomei.Va multumesc pentru raspunsul anterior.
Buna ziua,
Va rog frumos sa-mi spuneti si mie,daca pot sa ma retrag dintr-un proces unde suntem 208 persoane si sa redeschid actiunea de una singura.Este vorba de diplomele absolventilor de la Spiru Haret promotia 2009.Eu am deschis actiune in 2010 si dupa ani buni am primit termen in 2014.Am inteles ca nu pot sa fac acest lucru ,deoarece intervine termenul de prescriptie si nu mai pot face nimic.Este adevarat?
Răspuns la discuția Mostenire
Va multumesc mult !
Răspuns la discuția Mostenire
casa in care au stat bunicii si parinti ,acum este o parte a tatalui(decedat) si partea cea mai mare a bunicii(decedata).
La decesul bunicului,bunica nu a renuntat la mostenire.Inainte a murit tatal mei si dupa bunica.Persoana la care vrea sa lase mama mea este stranepot(unul din copii nepoatei ) nepoata fiind fata la sora cea mare a mea. ea vrea sa lase tot(casa pamant).Poate sa faca acest lucru fara noi copii ei?
Va multumesc!
Discuție Mostenire
Buna ziua,
Va rog frumos, sa-mi spuneti si mie ce pot sa fac in cazul pe care am sa-l descriu.
Parintii mei, au stat in aceeas casa cu bunicii si dupa ceva vreme ,bunicul a murit si a avut loc taxa de succesiune.Sora si fratele lui tata ,au dat declaratie de renuntare in favoarea lui tata,dupa aceea a murit si tata si bunica si nu a mai avut loc nici o taxa.Fratele lui tata a murit si are doi copii si sotie din a doua casatorie care nu este mama naturala a copiilor.Mama are o varsta(85) si ne gandim acum cum sa descurcam itele.Noi suntem trei surori ,dar mamei ia venit ideea sa lase la unul din nepoti.,in conditiile in care noi fetele avem grija de ea si am facut toate inmormantarile si pomenile de pana acum.Ce putem face si ce poate face mama fara noi ca sa treaca fara sa stim acte nepotului?
Va multumesc mult!
Buna ziua,
Am castigat un proces pe fond, la Curtea de Apel Bucuresti,pentru eliberarea diplomei de licenta de la Univ.Spiru Haret, din data de 25.10.2011 si nici pana acum nu s-a redactat hotararea.Avocatul a spus, ca a depus doua cereri de urgentare si mai mult nu are ce sa faca.Va rog frumos, sa-mi spuneti, daca este normal sa dureze atat redactarea,in conditiile in care in tara se castiga procesele absolventilor mai repede si ce se mai poate face?
Buna seara,
Nu este cazul sa mai repet ce au scris colegii mei pana acum,dar tinand cont ca la centrul unde am terminat eu in 2009 geografie,au spus ca joi este ultima zi de primire a cererilor pentru relicentiere nu stiu ce sa fac?
Eu sunt angajata in baza adeverintei eliberate in urma licentei sustinute in iulie 2009 si angazatorul i-mi cere diploma.Nu stiu daca este bine sa depun cerere sau nu?
Am inteles ca daca depun cerere i-mi anulez singura licenta de anul trecut.Nu stiu ce sa fac?
Lucrez in acest sistem de 30 de ani si nu as vrea sa pierd postul acum in prag de restructurari.Am muncit pentru asta la fel ca si ceilalti.
Va multumesc!
Buna ziua,
Va rog frumos sa-mi raspunde-ti si mie la cateva intrebari deoarece am multe probleme de rezolvat si nu stiu de unde sa incep.
Parintii mei au locuit in acelas imobil cu bunicii.Primul care a decedat a fost bunicul dupa care s-a facut taxa de succesiuune si fratii tatalui meu au cedat dreptul lor in favoarea tatalui meu ramanand la mostenitori tatal meu cu 3/4 din imobil si bunica cu 1/4.Intre timp a murit si tatal meu si bunica (tata de 5 ani si bunica de 3 ani).
-mai au dreptul la mostenire fratii tatalui meu si copii lor la 1/4 dreptul bunicii?
-ce putem face ca totul sa treaca pe numele mamei mele care a ramas in imobil si in viata.
-la cat se ridica cuantumul taxei de succesiune in acest caz?
-este adevarat ca taxele in astfel de cazuri sunt mai acceptabile prin judecatorie si nu prin notariat?
-este necesar sa facem taxa de succesiune pentru amandoi?
Va multumesc si astept raspunsul la intrebari.