avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 273 soluții astăzi
Forum Activitate florianhomeag

Activitate florianhomeag

Răspuns la discuția contestatie amenda circulatie
Asta este forma finala contestatiei pe care am depus-o la posta:


DOMNULE PREªEDINTE,

Subsemnatul ......., domiciliat în ......., în calitate de contestatar, pârâta fiind IPJ Timis Primaria Municipiului Timisoara, Biroul Rutier, depun prezenta:

CONTESTAŢIE

Împotriva Procesului verbal seria .... nr. ........... încheiat la data de 12.06.2012 ora 8:44.
Va rog să dispuneţi anularea Procesului verbal precum şi exonerarea de plata amenzii aplicate prin actul sancţionator precum şi anularea măsurii complementare de suspendare a permisului de conducere.

MOTIVE

Prin acest proces verbal am fost sancţionat cu o amendă contravenţională în valoare totala de 700 lei, în baza art. 135/h din H.G. 1391/2006 şi sancţionată de art. 100/3/b din O.U.G. nr. 195/2002, respectiv în baza art. 147/1 din H.G. 1391/2006 şi sancţionată de art. 101/1/18 din O.U.G. nr. 195/2002 pentru faptul că, în data de 12.06.2012, ora 08.44 am condus autoturismul nr. ........... pe Strada Iosif Bulbuca la intersecţia cu Calea Buziaşului, neacordând prioritate pietonilor angajaţi în traversarea drumului public în sensul meu de mers şi totodată nu aveam asupra mea poliţa RCA.
Întru-cât procesul verbal se bucură de prezumţie relativă de adevăr conform art.34 din O.G. nr. 2/2001 iar eu de prezumţie de nevinovăţie, aşa cum este ea reglementată de art. 6 CEDO, agentul constatator neavând nici un martor sau vreo altă formă de a proba fapta, iar eu fiind singur în autoturism şi neavând nici un martor pentru a proba fapta, contest procesul verbal întocmit şi totodata denunţ abuzul agentului constatator.
Ca o măsură de precauţie în ceea ce priveşte cuantumul amenzii în cazul respingerii acestei plângeri pentru fapta de neacordare de prioritate pietonilor conform art. 135/h din H.G. 1391/2006 şi sancţionată de art. 100/3/b din O.U.G. nr. 195/2002, am decis achitarea în termen de 48 de ore a amenzii, in valoare de 700 lei, achitând 350 lei la Oficiul Poştal nr. 15 Timişoara cu chitanţa seria .......... nr. ......... din data de 13.06.2012, ataşată acestei plângeri.
În ceea ce priveşte sancţiunea pentru lipsa poliţei RCA, contest fapta, eu prezentându-i agentului constatator poliţa RCA valabilă cu seria ......... Nr. ............ aşa cum am menţionat şi în procesul verbal la rubrica “Alte menţiuni” si ataşată acestei plângeri.
Sancţiunea menţionată în paragraful anterior a survenit ulterior momentului în care am contrariat agentul constatator în legătură cu prima faptă săvârşită, cea de neacordare de prioritate pietonilor, motivaţia mea fiind că eu eram deja angajat în traversarea trecerii de pietoni în momentul când pietonul a călcat pe marcajul de traversare al drumului public, fiind angajat pe banda a II-a de mers, aşa cum a şi fost de altfel. Motivaţia agentului constatator a fost că autoturismul aflat pe prima bandă a oprit la trecerea de pietoni, iar eu nu. Însa autoturismul aflat pe prima banda era poziţionat în spatele meu pe prima bandă.
Concluzionând, contest procesul verbal, întru-cât este un abuz din partea agentului constatator şi duce la anularea procesului şi totodata cer restituirea sumei de 350 lei precum şi anularea măsurii complementare de suspendare a permisului de conducere.
În dovedirea motivelor prezentate mai sus ataşez fotocopie a poliţei RCA valabilă la momentul întocmirii procesului verbal, fotocopie a procesului verbal, fotocopie a actului de identitate al meu, chitanţa care atesta plata amenzii, dovada reţinerii permisului cât şi o schiţă a locului pentru momentul în care am fost sancţionat de agentul constatator.
Răspuns la discuția contestatie amenda circulatie
Am fost la posta si se pare ca nu pot sa platesc o parte din amenda, asa ca am platit-o pe toata. Oricum o sa depun si o contestatie. Daca as fi avut incredere mai mare in justitia romana si legea ar fi mult mai clara, fara prea multe interpretari, poate ca nu as mai fi platit amenda. Dar am eliminat riscul de a o plati in intregime.
Răspuns la discuția contestatie amenda circulatie
Am formulat o contestatie, de fapt sunt 2 variante, prima pentru sanctiunea cu polita RCA si a 2-a pentru tot procesul verbal. Ce parere aveti? Mai trebuie adaugat ceva? Multumesc.

PRIMA VARIANTA:

DOMNULE PREªEDINTE,
Subsemnatul xxx, domiciliat în Timişoara, str. xxx, în calitate de contestatar, pârâta fiind IPJ Timis P.M.T. Biroul Rutier, depun prezenta:

CONTESTAŢIE

Împotriva Procesului verbal seria CP nr. 0953991 încheiat la data de 12.06.2012 ora 8:44.
Va rog să dispuneţi anularea parţială a Procesului verbal precum şi exonerarea de plata amenzii aplicate prin actul sancţionator.
MOTIVE
Prin acest proces verbal am fost sancţionat cu o amendă contravenţională în valoare de 700 lei, în baza art. 135/h din H.G. 1391/2006 şi sancţionată de art. 100/3/b din O.U.G. nr. 195/2002, respectiv în baza art. 147/1 din H.G. 1391/2006 şi sancţionată de art. 101/1/18 din O.U.G. nr. 195/2002 pentru faptul că, în data de 12.06.2012, ora 08.44 am condus auto nr. xxx pe Strada Iosif Bulbuca la intersecţia cu Calea Buziaşului, neacordând prioritate pietonilor angajaţi în traversarea drumului public în sensul meu de mers şi totodată nu aveam asupra mea poliţa RCA.
Motivul pentru contestarea procesului verbal vizează sancţiunea pentru lipsa poliţei RCA, eu prezentându-i agentului constatator poliţa RCA valabilă cu seria xxx Nr. xxx aşa cum am menţionat şi în procesul verbal la rubrica “Alte menţiuni”.
Această sancţiune a survenit ulterior momentului în care am contrariat agentul constatator în legătură cu prima faptă săvârşită, cea de neacordare de prioritate pietonilor, motivaţia mea fiind că eu eram deja angajat în traversarea trecerii de pietoni în momentul când pietonul a călcat pe marcajul de traversare al drumului public.
Întru-cât procesul verbal se bucură de prezumţie relativă de adevăr, eu neavând nici un mijloc de a proba prima faptă săvârşită, cea de neacordare de prioritate pietonilor, fiind singur în autoturism şi neavând nici un martor, nu contest această faptă.
Concluzionând, contest sancţiunea prevazuta de art. 147/1 din H.G. 1391/2006 şi sancţionată de art. 101/1/18 din O.U.G. nr. 195/2002 cu suma de 420 lei întru-cât este un abuz din partea agentului constatator.
În dovedirea motivelor prezentate mai sus ataşez fotocopie a poliţei RCA valabilă la momentul întocmirii procesului verbal.

A II-A VARIANTA:


DOMNULE PREªEDINTE,
Subsemnatul xxx, domiciliat în Timişoara, str. xxx, în calitate de contestatar, pârâta fiind IPJ Timis P.M.T. Biroul Rutier, depun prezenta:
CONTESTAŢIE
Împotriva Procesului verbal seria CP nr. 0953991 încheiat la data de 12.06.2012 ora 8:44.
Va rog să dispuneţi anularea Procesului verbal precum şi exonerarea de plata amenzii aplicate prin actul sancţionator.
MOTIVE
Prin acest proces verbal am fost sancţionat cu o amendă contravenţională în valoare totala de 700 lei, în baza art. 135/h din H.G. 1391/2006 şi sancţionată de art. 100/3/b din O.U.G. nr. 195/2002, respectiv în baza art. 147/1 din H.G. 1391/2006 şi sancţionată de art. 101/1/18 din O.U.G. nr. 195/2002 pentru faptul că, în data de 12.06.2012, ora 08.44 am condus auto nr. Xxx pe Strada Iosif Bulbuca la intersecţia cu Calea Buziaşului, neacordând prioritate pietonilor angajaţi în traversarea drumului public în sensul meu de mers şi totodată nu aveam asupra mea poliţa RCA.
Întru-cât procesul verbal se bucură de prezumţie relativă de adevăr pe de o parte iar eu de prezumţie de nevinovăţie, aşa cum este ea reglementată de art. 6 CEDO pe de altă parte, agentul constatator neavând nici un martor sau vreo altă formă de a proba fapta, iar eu fiind singur în autoturism şi neavând nici un martor, contest procesul verbal întocmit.
Ca o măsură de precauţie în ceea ce priveşte cuantumul amenzii în cazul respingerii acestei plângeri pentru fapta de neacordare de prioritate pietonilor conform art. 135/h din H.G. 1391/2006 şi sancţionată de art. 100/3/b din O.U.G. nr. 195/2002, am decis achitarea în termen de 48 de ore a amenzii aferente, in valoare de 280 lei, achitând 140 lei la Oficiul Poştal nr. Xxx cu chitanţa seria xxx si nr. Xxx.
În ceea ce priveşte sancţiunea pentru lipsa poliţei RCA, contest fapta, eu prezentându-i agentului constatator poliţa RCA valabilă cu seria xxx Nr. xxx aşa cum am menţionat şi în procesul verbal la rubrica “Alte menţiuni”.
Sancţiunea menţionată în paragraful anterior a survenit ulterior momentului în care am contrariat agentul constatator în legătură cu prima faptă săvârşită, cea de neacordare de prioritate pietonilor, motivaţia mea fiind că eu eram deja angajat în traversarea trecerii de pietoni în momentul când pietonul a călcat pe marcajul de traversare al drumului public, fiind angajat pe banda a II-a de mers, aşa cum a şi fost de altfel. Motivaţia agentului constatator a fost că autoturismul aflat pe prima bandă a oprit la trecerea de pietoni, iar eu nu. Însa autoturismul aflat pe prima banda era poziţionat în spatele meu pe prima bandă.
Concluzionând, contest sancţiunea prevazuta de art. 135/h din H.G. 1391/2006 şi sancţionată de art. 100/3/b din O.U.G. nr. 195/2002 în cuantum de 280 lei, respectiv în baza art. 147/1 din H.G. 1391/2006 şi sancţionată de art. 101/1/18 din O.U.G. nr. 195/2002 în cuantum de 420 lei, întru-cât este un abuz din partea agentului constatator.
În dovedirea motivelor prezentate mai sus ataşez fotocopie a poliţei RCA valabilă la momentul întocmirii procesului verbal cât şi o schiţă a momentului pentru care am fost sancţionat de agentul constatator.
Răspuns la discuția contestatie amenda circulatie
Se pare ca si aici parerile sunt impartite. Multumesc celor care s-au implicat in acest caz cu sfaturi. O sa depun contestatie si o sa vedem ce o sa iasa. In urma contestatiei ar trebui sa imi recuperez permisul de conducere care a fost retinut de politist?
Răspuns la discuția contestatie amenda circulatie
oare o sa inteleaga functionara de la posta ce vreau sa fac? adica sa platesc doar o parte de amenda... sper sa o scot la capat cat mai repede, deja m-am stresat foarte mult pentru o nedreptate
Răspuns la discuția contestatie amenda circulatie
M-am gandit la faptul ca este cuvantul meu impotriva cuvantului politistului, cel din urma cantarind mai greu, fiind omul legii, iar eu... un simplu cetatean.
Buna ziua,

In data de 12.06.2012 in municipiul Timisoara am fost oprit de un echipaj de politie pentru ca nu am acordat prioritate pietonilor la o trecere de pietoni (contrar realitatii, eu aflandu-ma deja in traversarea trecerii de pietoni cand pietonul a pasit pe zebra).
Pe langa amenda aferenta si suspendarea permisului am primit amenda si pentru lipsa RCA, desi eu aveam asupra mea o copie xerox a RCA care este valabila, pe care am mentionat-o in procesul verbal cu serie si numar.
Nu au fost chemati martori pentru acest lucru iar eu eram singur in masina.
Am fost sfatuit sa contest procesul verbal pe de o parte iar altii m-au sfatuit sa platesc totusi amenda in 48 ore, in caz ca o sa primesc decizie nefavorabila, neavand cum sa demonstrez ca nu am lasat pietonul sa traverseze.
Amenda este 700 lei (trecere neregulamentara - 280 lei + lipsa RCA - 420 lei)
Intrebarile mele sunt: 1. Daca nu platesc amenda in 48 de ore si sentinta va fi nefavorabila, voi mai beneficia de cele 48 de ore in care sa platesc amenda la jumatate (350 lei)?
2. Ce sanse reale am sa scap de amenda?