avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 900 soluții astăzi
Forum Activitate Ana Cara

Activitate Ana Cara

Comerciantul nu a acordat garantie comerciala la vanzarea produsului, am doar certificatul de garantie.
Am intrat pe portalul instantelor de judecata, din pacate firma este in faliment, se pare ca voi ramane cu paguba.
Multumesc inca o data pentru tot ajutorul.
Multumesc pentru raspuns. Cum pot afla in care dintre cele doua situatii se afla?
Buna ziua,
In urma cu 6 luni am achizitionat un produs electronic. Produsul s-a defectat, dar fiind inca in garantie, am apelat la firma mentionata in certificatul de garantie pentru efectuarea service-ului.
Cei de la firma mi-au raspuns ca nu imi pot repara/inlocui produsul defect, deoarece firma se afla in procedura de insolventa. Este adevarat ca nu au obligatia sa mi-l repare? Ce ma sfatuiti sa fac ca sa nu raman cu paguba?
Va multumesc!
Am o firma neinregistrata in scopuri TVA, neplatitoare de TVA, si am vrea sa cumparam marfa dintr-o tara UE pe care sa o revindem in Romania, initial in sume mici (cateva sute de euro). Mentionez faptul ca factura va veni cu TVA-ul de 24%.
Care sunt pasii pe care trebuie sa ii facem pentru a realiza aceasta achizitie? Trebuie sa ne inscriem mai intai in ROI, sa depunem vreo declaratie speciala la Finante sau putem pur si simplu facem achizitia la fel ca cele interne?