avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 622 soluții astăzi
Forum Activitate ionita anisoara

Activitate ionita anisoara

buna seara,
va rog sa-mi spuneti cat de corecta este instanta cand se pronunta in modul urmator:"prin sentinta apelata instanta nu s-a pronuntat si cu privire la fiica lor nu constituie un motiv de nelegalitate al hotararii intrucat instanta nu a fost investita cu un capat de cerere privind evacuarea acesteia.Or potrivit dispozitiilor art 129alin 6 c.pr.civ judecatorii nu pot hotara decat cu privire la obiectul cauzei", cand de fapt in apelul cerut de mine tocmai lucrul acesta il semnalam: se subantelege evacuarea acesteia,cum de se face referire tocmai la acest art 129,alin 6 c.pr.civ care spune ca:"judecatorii hotarasc numai asupra obiectului cererii deduse judecatii"?
Va rog sa ma ajutati cu o clarificare.!
in acest moment Asociatia are un nr de 60 membri,care sunt membrii cotizanti conform statutului sau membrii asociati cotizanti,inclusiv cei 3(trei) membrii asociati fondatori care platesc si ei cotizatia statutara.
Atunci cand a fost constituita,anul 2002 aceasta Asociatie a avut doar 3(trei)membri,care sunt sau nu, doar membrii asociati fondatori,conform art.4 din OUG 26/2000?
Doar acestia au semnat actul de constituire,au dat forma juridica Asociatiei?
In anul 2011 unul din membrii asociati fondatori a demisionat din motive de sanatate.
Va rog sa faceti diferenta dintre membrul asociat fondator -acesta este cel care va determina dizolvarea de drept a acestei Asociatii,conform art 55,alin 1 lit.d?
va multumesc.

buna ziua,

va rog sa-mi raspundeti cu cat mai multe detalii,ce putem spune,ce se poate face si care este situatia actuala a unui functionar public,angajat al primariei,in ceea ce priveste statutul si normele de conduita profesionala ale functionarului public, cand impotriva lui a fost inceputa urmarirea penala in cadrul Serviciului de Investigare a Fraudelor,efectuindu-se cercetari sub aspectul savarsirii infractiunilor prevazute si pedepsite de art.26 C.p. raportat la art 288 alin.1 C.p.?
va multumesc
va rog sa-mi spuneti ce repercursiuni ar putea avea retragerea unui membru fondator din C.D. si demisia lui din Asociatie?Cum interpretati acestea?Dar excluderea altui membru fondator?as dori multe amanunte,daca este posibil.
Discuție recurs?
buna ziua,
spuneti-mi va rog daca
este corecta instanta care dispune urmatoarele: dispune suspendarea judecatii cauzei in conformitate cu prevederile art.244 pct2 C.pr.civila.Cu drept de recurs pentru toata perioada cat dureaza suspendarea.
Am citit in incheierea sedintei ca:vazand si dispozitiile art.244 pct 2 C.pr.civila potrivit carora instanta poate suspenda judecata "cand s-a inceput urmarirea penala pt o infractiune care ar avea o inraurire hotaratoare asupra hotararii ce urmeaza sa se dea" aceasta instanta dispune cele de mai sus.Este corect acest drept la recurs?
Răspuns la discuția unde se incadreaza?
pt locuinta bun comun, un apartament cu 3 cam, nu s-a terminat partajul, eu am tot facut si refacut obiectiuni.Mai sunt in partaj si imbunatatirile la acest imobil in care locuim,casa lui dobandita in timpul casniciei el fiind unic mostenitor,conform unui act facut la nici 24 de ore dupa ce mama lui a murit,pe care eu am ingrijit-o pana ce a inchis ochii.
Buna ziua,
va intreb unde se incadreaza acuzatia exsotului care in timpul sedintei de partaj, asistat de avocatul lui ma acuza ca as fi intrat in camera lui si i-am sustras camera digitala?Eu ca reclamanta in procesul de partaj,aflat in curs am raspuns ca:nu comentez decat cu ma credeti d-na presedinta, dar in camera lui nu am intrat decat in timpul expertizei mobiliare".Aceasta acuzatie urata, rauvoitoare, defaimatoare este trecuta cu vederea sau se mai poate face ceva?Este calomnie?Ce anume?Camera digitala este pe lista mea de bunuri mobile dupa expertiza mobiliara.Eu am platit expertiza mobiliara totala,deoarece el a spus ca nu are bani,camera oricum nu mi-o da deoarece el face fotografii pe care le valorifica.Se mai poate face ceva? Vamultumesc
spuneti-mi si mie va rog daca o persoana majora, de 28 ani, cu handicap grav are asistent personal, care conform legii 448/2006, republicata in 2008,este si reprezentantul legal al acestei persoane,dar este chiar parintele insusi,de ce are nevoie de curator cand parintii acestei persoane sunt in proces de partaj?
multumesc:(
As dori un raspuns la urmatoarea situatie:in anul 1994 am decis (impreuna cu exsotul din 2009) sa folosim un dormitor din apartamentul bun comun ca spatiu comercial. El facuse un SRL la care era el UNIC ADMINISTRATOR, atunci in 1994.Acum suntem in partaj.Societatea eu personal nu stiu in ce stadiu se afla.Stiu doar ca nu functioneaza.Ma intereseaza daca pot cere 1/2 din investitiile facute atunci pt amenajarea acelui spatiu?
Si un alt raspuns la intrebarea daca el inchiriaza acel spatiu ca proprietar eu ce drepturi am, momentan fiind amandoi proprietari ai acestui apartament,neterminandu-se partajul.Contractul de inchiriere se poate incheia pe numele ambilor, sau doar pe numele lui cu ce consecinte???
daca nu sunt suficiente detaliile voi reveni.
multumesc f mult

Citeste mai mult: www.avocatnet.ro/content/for...
As dori un raspuns la urmatoarea situatie:in anul 1994 am decis (impreuna cu exsotul din 2009) sa folosim un dormitor din apartamentul bun comun ca spatiu comercial. El facuse un SRL la care era el UNIC ADMINISTRATOR, atunci in 1994.Acum suntem in partaj.Societatea eu personal nu stiu in ce stadiu se afla.Stiu doar ca nu functioneaza.Ma intereseaza daca pot cere 1/2 din investitiile facute atunci pt amenajarea acelui spatiu?
Si un alt raspuns la intrebarea daca el inchiriaza acel spatiu ca proprietar eu ce drepturi am, momentan fiind amandoi proprietari ai acestui apartament,neterminandu-se partajul.Contractul de inchiriere se poate incheia pe numele ambilor, sau doar pe numele lui cu ce consecinte???
daca nu sunt suficiente detaliile voi reveni.
multumesc f mult