avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 346 soluții astăzi
Forum Activitate danadinu49

Activitate danadinu49

Buna ziua,
Va rog sa-mi spuneti, ce taxe platesc la cumpararea unei garsoniere? (impoxit? cat la suta? taxe notariale? etc.
Multumesc anticipat
In data de 25.08.2010 am avut un accident pe raza orasului Voluntari, nu am acordat prioritate unui autoturism si accidentul s-a soldat cu 2 raniti usor. Am chemat politia si salvarea, mi s-a intocmit dosar penal de catre politia din Voluntari, urmand sa-l trimita la Parchetul Buftea. Am fost testat cu etilotestul - nu consumasem bauturi alcoolice. Am fost la spital cu ranitii pentru a li se face investigatii (de fapt persoana din drepta a fost ranita usor, cea care conducea nu a avut nici o problema).A doua zi am fost la politie si victimele au intocmit o declaratie in care au mentionat ca nu au nici o pretentie. Domnul agent de la Politia din Voluntari care investigheaza cazul a spus ca va trimite dosarul la Parchetul Buftea cu propunerea de NUP, dar nu l-a trimis pana in acest moment. Am primit dovada cu drept de circulatie pentru 15 zile cu drept de prelungire, Intrebarea mea este urmatoarea : Daca dosarul nu a ajuns inca la Parchetul Buftea, împlinindu-se termenul de 15 zile pot merge la Parchetul Buftea pentru a formula cererea la procurorul de serviciu pentru prelungirea dovezii? Va multumesc anticipat.
Buna ziua,
Apartamentul semidecomandat de 3 camere, partajat prin tranzactie 50 % pentru fiecare dintre soti, ramas in posesie si proprietate a amandurora, urmand sa se vanda la pretul pietei si sa se imparta suma obtinuta, apartament care nu s-a vandut din vara anului trecut intrucât fostul soţ nu este de acord sa scadem preţul, şi in care a ramas sa locuiasca decat el, eu fiind fortata sa parasesc locuinţa din cauza violentelor.
Acum, fostul soţ ma ameninţă că in cca. 1 luna pleaca din tara si va cere sigilarea apartamentului.
Va rog sa ma sfatuiti ce pot face?
Buna ziua,
In iunie 2009 am divortat (dupa 33 de ani de casnicie)si am introdus actiune si pentru partajul unui apartament semidecomandat, compus din 3 camere proprietatea mea si a fostului sot. Instanta hotaraste, in baza acordului nostru, impartirea apartamentului, urmand ca ulterior sa-l vindem la pretul pietei din momentul vanzarii, iar suma obtinuta sa fie impartita in cote de cate 50 % pentru fiecare. Pana la vanzare apartamentul ramanea in posesia comuna a ambelor parti. Hotararea a devenit definitiva si irevocabila prin nerecurare. Mentionez ca in apartament avea domiciliul si locuia faptic si fiul nostru in varsta de 25 de ani. La scurt timp dupa ramanerea definitiva a hotararii judecatori fostul sot a devenit si mai violent decat era, provoca frecvent scandaluri, ameninta cu moartea, cu otravirea alimentelor din frigider, amenintari adresate atat mie cat si fiului nostru.
In luna sept. a anului trecut n-am mai suportat si m-am mutat impreuna cu fiul nostru cu chirie. Precizez ca nu am facut partajul bunurilor mobile, toate obiectele au ramas in apartament, eu si fiul nostru am plecat decat cu o parte din hainele personale.
Desi prin semnarea acelei tranzactii ne obligam sa ne ocupam de vinderea apartamentului, el nu a facut acest lucru, nu a adus nici macar un client, ba mai mult, de fiecare data cand un posibil client viziona apartamentul facea comentarii care nu-si aveau rostul. El isi urmarea scopul murdar ca atat eu cat si fiul nostru sa plecam din casa, urmand ca el sa-si aduca in casa amanta. M-am gandit la un moment dat sa ma mut din nou in apartament impreuna cu fiul nostru, dar imi este foarte frica de ce se poate intampla.
Intrebarea mea este : avand in vedere ca este un apartament mic, semidecomandat, cu o singura baie, cu dreptul de posesie a ambilor soti, fostul sot poate sa-si aduca amanta in apartament? Ce sfat imi dati, ce pot sa intreprind? Poate fi considerat acest lucru ca o nerespectare a hotararii judecatoresti ?
Va rog sa-mi spuneti, daca eu as merge in lipsa lui si as lua din apartament o parte din bunurile mobile, de ex. combina frigorifica si aragazul, avand in vedere ca sunt bunuri comune (ratele la combina frigorifica au fost platite de mine) ar putea sa-mi faca plangere penala?
Va multumesc
Buna ziua,
Am divortat anul trecut dupa o casnicie de 33 de ani. Din casatorie au rezultat 2 copii, o fata si un baiat care sunt majori. Prin semnarea unei tranzactii, judecatoria a emis o hotarare devenita definitiva si irevocabila in luna iunie 2009, prin care, conform intelegerii apartamentul ne era atribuit cu drept de proprietate si folosinta in cote egale, pana la vinderea lui la pretul zonei si impartirea banilor in cote egale.
In apartament cu mine si cu sotul meu locuia si bineinteles avea domiciliul fiul nostru, acum in varsta de 25 de ani, iar fiica noastra locuieste de 6 ani in apartamentul proprietate personala dar domiciliul il are in locuinta noastra a parintilor.
Din cauza atmosferei create de fostul meu sot eu am parasit apartamentul, iar fiul nostru a fost dat afara din casa de tatal lui prin oprirea curentului electric si a gazelor de la centrala de apartament.
Acum fiicei mele ii expira buletinul, iar eu nu mai sunt de acord ca ea sa aiba domiciliul in apartamentul comun cu fostul meu sot.
As vrea sa stiu care este calea legala de rezolvarea acestei situatii.