avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 437 soluții astăzi
Forum Activitate timtheone

Activitate timtheone

Si nu are legatura ca serviciul a inceput inainte de facturare si plata s-a facut tot atunci , exemplu:
Factura din 15.05.2010, si la produse: hosting 1 luna (25.04.2010 - 25.05.2010) corect ? (plata s-a facut in data de 25.04.2010 ONLINE). Vreo problema ?
Sunt si mai in ceata acuma cu asa multe detalii. Ma scuzati, am uitat sa mentionez locatia serverului. Locatia este Suedia, dar imi este inchiriat de un SRL inregistrat in Romania care se ocupa cu design web. Nu cred ca are cine cum sa vada unde e serverul si nu cred ca acest lucru conteaza. Serverul se poate muta de la o zi la alta.

Deci din pct. dvs de vedere ar trebui sa facturez cu TVA catre persoanele fizice rezidente in UE si fara TVA (cu mentiunea scutit la plata) persoanelor fizice nerezidente ? Si plata se va face online , cand trebuie sa ii emit factura ? Pot sa o emit la 10 - 15 zile dupa data la care a inceput prestarea serviciului ?

Va multumesc.
Am cautat pe foarte multe site-uri si forum-uri dar nu am gasit nicaieri ceva concret, care sa zica clar DA sau NU. Problema este in felul urmator:
O persoana juridica (SRL) inregistrata in Romania, platitoare de TVA presteaza servicii ONLINE (inchiriaza spatiu de stocare pe server). Cum se va factura la clienti, in cazul in care acestea sunt persoane fizice din afara UE ? Dar daca sunt din UE ? Daca sunt persoane juridice se schimba cu ceva ?

Am citit articolul legii care reglementeaza TVA`ul , unde scrie ca daca serviciile sunt prestate pe teritoriul Romaniei, atunci se va aplica TVA. Dar in cazul acesta serviciile sunt prestate online , iar spatiul care este inchiriat nu se afla in Romania.
Persoanelor fizice din Romania este clar ca li se va factura cu TVA, dar cum facturez :
a) Persoane fizice rezidente UE
b) Persoane fizice rezidente in afara UE (SUA, China, etc.)
c) Persoane juridice inregistrate in UE
d) Persiane juridice inregistrate in afara UE.

Va multumesc anticipat.