avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 528 soluții astăzi
Forum Activitate Consumatorul

Activitate Consumatorul

@ELLABV
Taxa de poluare nu se plateste in rate! Este o aberatie.
Sau poate va referiti la faptul ca ati facut un credit bancar ca sa o achitati :sorry:
Dar taxa o platit pe deaintregul, o data si pentru totdeauna.
Doamna Larisa: Cum dupa ce leasingul s-a terminat? Pai masina este inmatriculata definitiv din momentul in care incepe leasingul si se plateste taxa. Pai unde este perioada de 30 de zile in care poti ataca aceasta taxa aplicabila din momentul in care este platita?
Spuneti ca ati recuperat aceasta taxa pentru masini la care leasingul s-a incheiat. Puteti da mai multe amanunte?
1. Cine a platit taxa de inmatriculare? (clientul sau firma de leasing)
2. Impotriva cui deschideti actiunea? (impotriva statului sau a firmei de leasing)
3. Daca firma de leasing a facturat clientului aceasta taxa de poluare la care a adaugat TVA (deci suntem in situatia in care clientul plateste TAXA la TAXA) se poate recupera in speta si aceasta taxa?

Va multumesc

Lorry10 - multumesc pentru raspuns dar asta stiam deja ( ca sunt numeroase cazurile), varianta mea: "stiu ca se poate si exista multe cazuri cu final pozitiv", a se citi mai sus.

Eu am o speta cu date f.exacte (eu - platitor final, firma de leasing - cea care a achitat taxa.)
Pot sa va contrazic? Se recupereaza...
In ambele cazuri este vorba de o ordonanta de urgenta a guvernului si nici decum de o modificare a legii organice, motivarea este aceeasi: nu este in acord cu legile europene, si daca mai bagam si o discriminare pe deasupra avem un proces castigat.
Va rog informativa inainte sa raspundeti.
Buna ziua,

De curand am achizitionat un autoturism in leasing (martie 2010).
Zilele acestea am primit de la firma de leasing factura pentru taxa de poluare, pe langa taxa propriuzisa fiind necesar sa platesc si TVA-ul aferent (in conditiile in care taxa de poluare nu este purtatoare de TVA).
Sunt in prezent in situatia in care eu, ca si platitor final, platesc taxa la taxa!
Si este vorba de o suma destul de maricica.

Vreau sa incep un proces in urma caruia sa-mi recuperez contravaloarea acestei taxe, stiu ca se poate si exista multe cazuri cu final pozitiv.

Stie cineva cum se poate face acest lucru sau daca cunoaste spete asemanatoare pozitiei mele?

PS: astept si oferte pentru cine doreste sa preia cazul meu.
tel: 0735118839

Multumesc.
Daca nu aveti proprietati sfatul meu e sa nu faceti nimic, asteptati prescrierea ( care, apropo, e de trei ani de la scadenta)
Răspuns la discuția Executare silita bunuri mobile
Ok, am inteles, daca aveti vreun sfat puteti sa ma contactati pe privat.
Ideea este daca executorul poate sa intre pe o proprietate privata fara consimtamantul proprietarilor (care nu sunt debitori!. si nici parte in dosarul de executie)
Constitutia nu garanteaza proprietatea?
Astept raspunsuri.
Răspuns la discuția Executare silita bunuri mobile
Sa zicem ca stau intr-un hotel si sunt executat silit.
Proprietarul hotelului este obligat (daca da, specificati va rog legea si art.) sa faca dovada ca patul din camera in care locuiesc este al lui?
Si daca nu exista facturi, cum facem deosebirea intre bunurile mele si cele ale proprietarului?
Din cate stiu executarea silita poate constrange numai debitorul si nu alte persoane!
Buna ziua, am si eu o problema privind executarea silita.
Sunt executat silit pentru o suma privind un credit luat acum cativa ani de la o banca. Societatea de recuperare (in speta KOS) a cumparat creanta de la banca si a primit o incuviintare ed executare silit pe titlul executoriu (respectiv contractul de credit).

Intrebare:
Eu nu am proprietati, doar o masina in leasing, iar bunurile mele sunt in casa parintilor mei, proprietatea lor, dar si adresa mea de domiciliu.
Poate executorul judecatoresc sa puna sechestru pe acele bunuri, repet, aflate pe o proprietate privata, si daca da, in ce conditii? Trebuie acceptul proprietarului ca sa poate avea acces la ele?
Si cum poate demonstra ca acele bunuri sunt ale mele, si nu ale parintilor mei?

Multumesc anticipat pentru ajutor.