avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 387 soluții astăzi
Forum Activitate mariasterie

Activitate mariasterie

Răspuns la discuția iesire din indiviziune
multumesc de raspuns, eu va intrebam daca fac o constructie pe acel teren cu aut de const ce consecinte sunt.
Buna ziua, am nevoie urgent de sfaturi cum sa procedez
suntem 2 surori care am mostenit de la parinti o propietate un teren si o casa construita in 1960, eu cu sotul meu ne-am ocupat de intretinerea acestei propietati din anul 1989 cand a murit tatal meu, si respectiv din 2003 cand s-a stins si mama, am platit taxele si impozitele am ingrijit casa si terenul sa nu ramana in paragina. Sora mea a plecat din tara in 1992, eu am ramas cu mama pe care am ajutat-o la gradina am tinut-o prin spitale si am mormantat-o, sora in toti acesti ani a venit de 2 ori o data la mormantare si o data anul trecut. Acum eu am ajuns in situatia cand vreau sa ma mut acolo si vreau sa imi construiesc strictul necesar pentru un trai decent. am rugat-o sa vina sa facem iesirea din indiviziune si sa impartim aceasta propietate, stiind ca se poate imparti, ea imi spune ca nu vrea pamant vrea bani i-am propus o suma de bani ea doreste 50 de mii de euro, lucru pe care nu am cum sa il ofer. As dorii sa aflu parerea voastra daca daram jumatate din casa si imi fac o casuta cu autoriz de constructie, pe numele meu, si las jumatate din casa in picioare si teren are suficient si sora sa isi faca casa, ea vrea sa vuindem eu nu vreau. cum sa fac, ea nu a contribuit cu nici un leut la mentinerea acestei propietati sa nu se dterioreze.
V-as fi recunascatoare daca mi-ati da unele sfaturi. Juridic stiu sa ma duc sa cer iesirea din indiviziune, ea nu se prezinta, se poate judeca in lipsa, sau se va ionchide dosarul, eu am 50 de ani si vreau sa imi fac strictul necesar dupa 31 de ani de dus la ceasta propietate saptamana de saptamana. va multumesc.