avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 538 soluții astăzi
Forum Activitate marius_sym

Activitate marius_sym

Buna seara,

Certificatul medical obligatoriu la angajare se refera la data cand se semneaza contractul sau la data cand incepe activitatea angajatul?
De exemplu, daca se semneaza CIM pe data de 9.12 pentru inceperea activitatii in data de 20.12, este in regula ca vizita medicala sa se faca pe 19.12 sau trebuie inaintea semnarii contractului?

Va multumesc!
Răspuns la discuția Teren casa revendicat
Multumesc! Dar daca terenul (fara casa) este de 150m2 si lor le lipsesc 200m2,cum procedeaza? Ne poate lua toti 150m2 din curte?Imobilul este lasat in pace?
Buna seara,

Am urmatoarea speta: cartier de case cu teren alaturat fiecarei case. Vecinii care au teren de 300m2 au primit chemare in judecata de o persoana care spune ca terenul acela a fost unui urmas(terenul initial a avut 500m2,iar urmasul ii revendica pe toti 500m2). Problema este ca, terenul pe care detin eu casa este 250 m2 in actele de cumparare si 350 m2 in masuratori topografice. Deci,cel care revendica terenul vecinului spune ca cei 200m2 care lipsesc din terenul vecinului,ne-ar apartine noua. Casele si terenurile sunt impartite/construite in jurul anului 1970,deci nu stim sigur ce s-a intamplat atunci.
Intrebarea mea este:daca totusi persoana care revendica terenul vecinului reuseste in instanta,cum va primii cei 500m2?? Cum va putea sa primesca cei 200m2 care nu apar la vecin? Diferenta de teren in curtea noastra(act cumparare vs. realitate) este de 100m2,nu 200m2 si cu toate acestea casa este lipita de terenul vecinului. Ne poate obliga sa ii dam tot terenul disponibil? Sau sa il despagubim?Cum se procedeaza?
Va multumesc!
Merci! Se poate cumpara un apartament unei persoane(copil in speta) dar acesta sa nu poate vinde imobilul? Casa sa fie pe numele copilului.
Buna ziua! Exista o modalitate prin care parintii sa poate lasa casa copiiilor,dar cu o clauza ca acestia sa nu o poata vinde? Se poate intelege problema: parintii vor sa lase casa unui copil,dar sa fie siguri ca aceasta nu o vinde sau o transfera pe numele altcuiva.
Răspuns la discuția Vanzare casa,sotul supravietuitor
In momentul de fata,a cui este jumatatea casei(care a apartinut bunicului)? Casa se poate vinde fara dezbaterea succesiunii?
Buna ziua! Am urmatoarea speta: bunicul meu a murit acum 5 ani,mama mea nu a facut acceptarea/refuzarea succesiunii dupa el. Intrebarea este: daca mama nu a acceptat succesiunea pana acum,se mai poate deschide succesiunea dupa 5 ani?In momentul de fata cine este proprietarul jumatatii de casa,care a apartinut bunicului(mama find singurul copil)? In casa locuieste doar bunica.