avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 448 soluții astăzi
Forum Activitate dan27gan

Activitate dan27gan

Răspuns la discuția Reziliere contract ADP6
Prin prezenta va comunicam ca , in conformitate cu prevederile art. 10 lit. d) coroborate cu prevederile din art 11 lit a) din HCGMB nr 124/2008 ...
atat ca in articolele mentionate nu este mentionat termenul limita.
Buna ziua,

Saptamana trecuta am primit instiintare de la ADP sector 6 ca mi-au reziliat contractul de inchirie pentru parcare din motive de neplata incepand cu 12 mai.

Plata pentru anul 2016 a fost facuta in feb 2016, pentru anul 2017 undeva in intervalul 15-19 mai, si nu am sesizat ca impozitul era mai mic , echivalentul pentru primul trimiestru, locul de parcare fiind deja scos de la impozit.

Instiintarea am primit-o saptamana trecuta , prin posta cu scrisoare recomandata si am ridicat-o sambata 27 mai.


Este normal sa se intample asa ?
Din ce am citit pe net , pentru anul 2017 termenul de plata al taxelor pentru institutiile locale este de 30 iunie , nu 31 martie precum anul trecut.


Multumesc si astept o opinie,
Daniel



Buna ziua,
Tatal meu este pensionar si are o poprire pe cont pentru ca acum 10 ani a girat un coleg care refuza sa-si achite creditele.
Din ce am inteles este vorba de un credit de consum care trebuia terminat de achitat acum 5 ani.
Mentionez ca acest coleg al lui este inca salariat si nu inteleg cum este posibil asa ceva ?
Care ar fi modalitatile pentru a iesi din aceasta situatie ?
Va multumesc,
Daniel
Din ajutorul de somaj stabilit se retine CAS si CASS?
Ajutorul de somaj se impoziteaza?
Mai exista aceasta forma de : contract de colaborare?
Se mai practica ?
Discuție somaj
Buna ziua
Daca lucrezi la un srl cu jumatate de norma cu salariu de 400 lei mai poti beneficia de ajutor de somaj?
buna ziua
cat este impozitul pe venitul din vanzarea de actiuni si care este reglementarea
va rog sa-mi spunet cat este impozitul pe venitul obtinut din vanzarea de actiuni detinute
Discuție fara tva
Buna ziua,
Am o masina luata in leasing, contract pe persoana fizica si acum vreau sa achit integral toata suma.
Intrebarea:
Exista o modalitate in care pot evita plata tva-ului; de ex: infiintez o societate comerciala care preia leasingul si il achita integral ?
Va multumesc,
am fost operata la ambii sani in aprilie 2010 : Excizii sectoriale mamare bilaterale cu examen histopatologic intraoperator
as vrea sa stiu daca as putea sa ma pensionez pe caz de boala si daca da ce documente mi-ar trebui si unde sa ma adresez
multumesc