avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 232 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters145300

Activitate ContSters145300

multumesc frumos!
Buna ziua,

Rog daca se poate un raspuns la urmatoarea problema.

Sunt divortat insa nu am facut partajul.
As dori sa aflu daca pot ceda partea mea din apart.copilului meu,printr-un act notarial.
Nu stiu daca trebuie schimbat contractul,de fapt nu ma intereseaza,ideea este ca vreau sa cedez partea mea.Este posibil si cum ,daca da.

Va multumesc mult!
Va multumesc.
Insa imbunatatirile facute,modifica evaluarea chiar daca pretul pt care s-a platit taxa de timbru este sa zicem 28.000euro?
Pt ca eu nu vreau sa creasca pretul cerut de mine,de ex.
Alta problema,daca se renunta la partaj judiciar(reclamantul renunta) si se ramane in aceeasi stare dinaintea partajului,eu as putea prin notariat sa cedez partea mea fetitei,care are 18 ani?Chiar daca nu se modifica contractul,insa inainte de un alt partaj la notar sau redeschiderea celui judiciar,eu vreau sa cedez partea mea copilului.Se poate?

Multumesc.
Buna seara,

Am si eu o intrebare,se poate deschide partaj la tribunal daca nu detin contractul apartamentului?
Cat timp dureaza o evaluare a apartamentului(doresc una) si este bine sa o fac inainte de primul termen?
Pentru orice imbunatatire pe cre scriu ca am facut-o trebuie sa am acte doveditoare?
Daca exista si alte imbunatatiri ,dar nu sunt facute de mine ci dupa divort,acestea cresc preul casei?

Multumesc.
Răspuns la discuția Nume gresit pe citatie
Multumesc frumos!
Buna seara,
Am si eu o intrebare la care as dori,cu tot respectul cuvenit,un raspuns documentat,daca este posibil(cu lege,art.)
Am primit o citatie astazi,iar numele trecut este acela pe care l-am avut dupa divort,acela de domnisoara,(H...)insa acum sunt recasatorita si numele este altul(B...)
Poate fi invocat in acest caz viciu de procedura si sa se respinga cererea de chemare in judecata?

Multumesc mult celor care ma ajuta.

Cu respect,
Răspuns la discuția Partaj la tribunal
Din pacate nu eu solicit partajul ci sotul,dupa ffff multi ani,spunand pana acum ca ramane copilului si nu facem partaj.
Nu stiam ca este scump un partaj la tribunal,motiv pentru care ma mir de unde are el bani,deoarece copilului nu i-a dat un leu in afara pensiei de intretinere,dealtfel nici nu a vazut-o de 8 ani,nu a cautat-o nici macar la telefon.

Va multumesc din suflet tuturor pentru sfaturi.
O seara buna!
Buna seara,
Am si eu nevoie de ceva lamuriri,daca poate cineva sa ma ajute.
pentru partaj la tribunal este nevoie de actul de proprietate al casei (asta e motivul partajului)?
Poate sotul sa ceara sa-mi dea el banii pe partea mea si sa stea el in casa(eu locuiesc acum in casa,cu copilul de 18 ani),daca eu nu am acesti bani sa-i dau lui,sau se solicita vanzarea casei daca eunu am banii necesari?
Inca o intrebare,la data stabilita pentru primul termen,nu pot ajunge si nici nu pot sa-mi angajez un avocat pana atunci,se amana sau nu se ia in considerare ca nu ma prezint?

Multumesc mult celor care ma ajuta !
Multumesc din suflet!!
Asadar nu trebuie sa mai merg la tribunal sa mi se puna stampile sau semnaturi pe aceasta hotarare primita prin posta,pot face direct cererea catre angajator.

Mii de multumiri pentru ajutorul D-voastra!

Cu consideratie,
Sunt putin in ceata!!! Asadar,fac cerere catre angajator,acum sau verific daca s-a depus recurs , legalizez hotararea si merg la executor?
Daca au depus recurs,ce fac? Mai fac cerere,mai merg la executor?

Care este varianta corecta?
Ce inseamna legalizarea hotararii? Nu se poate doar cu cerere catre angajator? Chiar trebuie sa merg la executor?

Va rog mult sa ma luminati!!