avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 409 soluții astăzi
Forum Activitate BISCUTA

Activitate BISCUTA

Sigur ca da, am depus 101, am facut si bilantul de la 30.06.2011, dar vreau sa verific inca o data daca am facut-o corect.
Buna ziua,
Am avut in 2010 pentru prima oara profit si vreau sa va consult in prinvinta inregistrarilor contabile pe care le-am facut.
-in 2008 am fost microintreprindere, pierdere, cont 117 (D) 2000 lei
-in 2009 am fost microintreprindere, pierdere, cont 117 (D) 5000 lei
-in 2010 am trecut la impozit profit , profit , cont 121 (C) 6500 lei
Inregistrarile pe care le-am facut sunt urmatoarele:
121=129 (20% din capital social 600) 120 lei
129= 1061 120 lei
121= 117 6380 lei
121=121 -6500 lei ( sa raman cu rulajul din 2011)
A mai ramas de recuperat pentru anii urmatori cont 117 (D) 620 lei
Va multumesc anticipat pentru rabdare si ajutor !!!
Buna ziua,
Care sunt pasii de urmat de la factura de cumparari pana la vanzarea a produsului finit?
1. FACTURA MATERIE PRIMA
a).NIR
b).BON CONSUM cu datele din NIR(pot sa trec ca se da in consum integral la data intrarii in gestiune sau trebuie zilnic in functie de ce consum?)
c). RAPORT DE PRODUCTIE - asta se face zilnic in functie de cat se produce, sau o singura data la toata cantitatea intrata?Asta se face in functie de retetar..
d). FISA DE MAGAZIE aici trec o data materia intrata cu NIR si scad materia din bonul de consum sau din raportul de productie?
Ideea e ca nu prea inteleg de la NIR incolo daca celelalte documente se intocmesc zilnic in functie de vanzare sau o singura data atunci cand imi intra materia prima.
Si daca se intocmesc zilnic se face asta la sf de zi sau la inceput..
Multumesc

Răspuns la discuția Intreprindere Individuala
Va multumesc din suflet pentru ajutor.
Buna ziua,
Pentru o Intreprindere Individuala cu profil de gogoserie se tine evidenta contabila in partida simpla..registru de incasari si plati, cum procedez cu NIR-urile in care am intrarile de materie prima ca sa evidentiez pretul de vanzare a gogosilor? Trebuie sa am un retetar si pe baza lui se fac bonuri de consum? Cum evidentiez contabil productia de gogosi in afara de NIR si registru incasari-plati?
Va multumesc anticipat.
Buna ziua,
Am o firma care se ocupa cu prelucrarea de metale pretioase si nu stiu cum sa fac inregistrarile contabile.Se platesc accize la produsul finit? ( confectioneaza tortite si sarma de argint). Va rog frumos daca se poate o monografie contabila pentru prelucrarea de metale pretioase, am cautat peste tot si n-am gasit absolut nimic.
Va multumesc anticipat,
Răspuns la discuția TVA
Multumesc din suflet pentru raspuns.
Discuție TVA
Buna ziua,
Va rog frumos o lamurire, in 2010 am avut achizitie intracomunitara si am trecut la tva lunar, mentin acelasi tva si in 2011 sau trebuie sa trec iar la tva trimistrial?
Va multumesc .
Răspuns la discuția Declaratia 102
Va multumesc din suflet!
Discuție Declaratia 102
Buna ziua, declaratia 102 si 100 se mai depun lunar?
Multumesc,