avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 382 soluții astăzi
Forum Activitate CiubotaruAna

Activitate CiubotaruAna

Discuție ce sanse am?
Buna ziua,ce drepturi poate sa aiba un "asa zis tata" daca nu si-a vazut copilul de vazut de 3 ani,nu ia cumparat si dat niciodata nimic,nu il intreseaza daca e viu sau mort,cand e ziua lui un telefon nu a dat,parca nu exista ca tata,si nu vreau pensie alimentara ca ii pot oferi eu ce vrea (nu are nevoie de cei 80 de ron de) la un om care nu ii pasa de el...ce drepturi poate avea el?cat ma costa cheluielile sa il dau in judecata pentru custodie ce acte imi trebuie,si ce sanse am sa castig?Specific ca am trait in concubinaj si copilul poarta numele lui.Trebuie ca eu sa lucrez cu carte munca ca sa demonstez ca am cu ce imi intretine copilul,ce conditi trebuie sa indeplinesc eu ca mama,sa m-i se de-a sigur custodia?multumesc foarte mult!
Răspuns la discuția cum pot proceda?
va multumesc,dar nu inteleg ce drepturi poate sa aiba daca nu la vazut de 3 ani,nu ia cumparat si dat niciodata nimic,nu il intreseaza daca e viu sau mort,cand e ziua lui un telefon nu a dat,parca nu exista ca tata,si nu vreau pensie alimentara ca ii pot oferi eu ce vrea nu are nevoie de cei 80 de ron de la un om care nu ii pasa de el...ce drepturi poate avea el?cat ma costa cheluielile sa il dau in judecata pentru custodie,si ce sanse am sa castig?
Răspuns la discuția cum pot proceda?
va multumesc mult pentru sfaturi,copilul ni mi-a fost incredintat mie de instanta,si el nu a sa vrea sa imi semneze niciodata o procura pentru ca nu vrea,a zis ca nici nu il intereseaza si nici nu vreau sa renunte sau sa fiu eu fericita cu,copilul....procura nu mi-o va semna niciodata.....inseamna ca singura sansa e sa actionez in instanta,pentru custodie?nu vreau pensie alimentara sau altceva,doar sa nu aibe treaba cu copilul meu si nici drept de vizita,copilul nici nu stie de el.....vreau sa am custodia numai eu si sa fim lasati in pace.....cum pot proceda?multumesc
Buna ziua,am un copil in varsta de 5 ani,care poarta numele tatalui,pentru ca l-a recunoscut.Nu am fost casatoriti,si nu il intereseaza de copil,sunt interesata dar pot pleca in vacanta din tara(ex;Bulgaria)fara procura notariala din care sa reiese ca el este deacord cu faptul ca pot scoate copilul din tara...Am intebat un avocat si mi-a spus ca sa mai schimbat legislatia si ca pot pleca ca,copilul fara acea procura notariala in care tatal trebuie sa isi de-a acordul...este adevarat?ce ma sfatuiti?multumesc foarte mult