avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 575 soluții astăzi
Forum Activitate verginica73

Activitate verginica73

Buna ziua ,in aceasta iarna am aflat cu stupoare ca matusa mea a facut succesiunea dupa sotul ei fara sa ma anunte si pe mine , pt. ca mama nu mai este si nici ceilalti unchi nu mai sunt , doar copii lor(unchiul si cu ea nu au avut copii) ...si dorea sa doneze intreaga avere unei nepoare de a ei.Atunci am mers la un avocat , i-am povestit tot si am chemat-o in judecata unde ne-am prezentat din iarna si pana acum Am primit hotararea in care scrie ca suntem mostenitori eu +2 veri +matusa.Acum urmeaza partajul insa am cheltuit tot ce aveam ca sa anulez acele acte pe care le avea matusa ......V-as intreba cu respect daca ea mai poate sa doneze sau sa vanda pana nu facem partajul?
Răspuns la discuția un sfat
multumesc ca ati raspuns mesajului meu insa pe cine chem in instanta?
Discuție un sfat
buna ziua
am primit un teren arabil de la unchiul meu acum 20 de ani pt. ca el nu a avut copii si m-a iubit mult a crezut ca atat poate sa imi ramana de la el .....la scurt timp insa a decedat si nu am nimic la mana ca sa il trec la rolul meu doar actul original al terenului insa este pr numele bunicului
stapanesc acest teren de cand mi-la dat (20 ani) fara probleme insa nu pot demonstra ca este al meu , sg persoana care a fost de fata este sotia unchiului insa ridica din umeri .
Ce pot face sa trec acest teren la numele meu?????
Discuție ce urmeaza?
buna ziua
am actionat in judecata pe fratele meu pt ca nu m-a chemat la succesiune si am primit hot. jud. precum ca suntem doi mostenitori iar acum urmeaza partajul insa este cheltuiala multa si timp pierdut.
as dori sa stiu daca pot vinde partea mea de pamant primita de la parinti mostenire , pe care o detin de 20 de ani fara probleme sau este nevoie de partaj cu fratele?Multumesc.
buna ziua
cred ca avocatul meu s-a vandut ......de 5 termene partea opusa (paratii)lipsesc ba unul ba altul ,iar avocatul meu nu scoate o vorba desi eu l-amrugat sa accelereze putin treaba pt. ca nu am timp doar de stat prin tribunal , el imi spune ca asta este procedura si trebuie sa avem rabdare.
este corect sa se amane din acelas motiv (neprezentare) de 5 ori sau avocatul meu s-a vandut si asteapta ca eu sa renunt ?
Răspuns la discuția mostenire
cumnata are dreptul si la terenul arabildin partea parintilor mei sau doar ce au d
obandit impreuna?
Discuție mostenire
in curtea parinteasca a ramas ocumnata deoarece fratele meu a murit si parintii sant morti demult, , cumnata nu are copii si nici acte asa ca avem toti fratii cate putin din casa si terenurile parintilor nostri...intrebarea este ; cumnata are cota egala cu noi fratii? sau mai putin?
Discuție cum sa fac?
doresc sa cumpar 1 ha teren de la o persoana care se afla in indiviziune cu fratele sau ,terenul la primit de la parinti mostenire si acum doreste sa il vanda .....titlul de proprietate este pe numele tatalui lor.....cum sa fac pt. ca ma intereseaza acest teren?
Răspuns la discuția partaj
exista un termen sau putem face oricand partajul?
Discuție partaj
buna ziua
eu impreuna cu fratii mei am avut un proces pt. ca eu nu am fost chemat la succesiunea dupa tata iar fratele avea CM pe toata curtea parinteasca eu fiind evitat de la mostenire
Acum am primit hot. jud. in care se specifica ca toti fratii avem aceleasi drepturi
Urmeaza sa facem partajul dar nu au toti fratii banii necesari si eu va intreb ;
1) daca eu cheltui o suma de bani cu partajul la final fratii vor plati fiecare partea lui?
2)daca nu facem partajul acum , putem sa il facem cand vom avea toti bani sau cand vom gasi un cumparator