avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 608 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... partaj
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

partaj

buna ziua
eu impreuna cu fratii mei am avut un proces pt. ca eu nu am fost chemat la succesiunea dupa tata iar fratele avea CM pe toata curtea parinteasca eu fiind evitat de la mostenire
Acum am primit hot. jud. in care se specifica ca toti fratii avem aceleasi drepturi
Urmeaza sa facem partajul dar nu au toti fratii banii necesari si eu va intreb ;
1) daca eu cheltui o suma de bani cu partajul la final fratii vor plati fiecare partea lui?
2)daca nu facem partajul acum , putem sa il facem cand vom avea toti bani sau cand vom gasi un cumparator
Cel mai recent răspuns: Alina Musat , Avocat 14:28, 19 Mai 2010
exista un termen sau putem face oricand partajul?
Aveti posibilitatea sa solicitati cheltuielile de judecata ocazionate de sustinerea procesului de partaj, astfel ca fratii vor fi obligati sa plateasca prin hotararea instantei.
Nu exista un termen pentru initierea acestuia .

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Partaj succesoral mihaimen mihaimen Stimate Doamne/Stimati Domni AVOCATI/CONSILIERI JURIDICI Am o problema de familie: am fost 5 frati dintre care 1 a ramas in curtea parinteasca. In anul 1990 a ... (vezi toată discuția)
Hotarare judecatoreasca yvecoi yvecoi ma aflu la finalul unei judecati si astept hot. jud. si as dori sa stiu daca dupa aceea hotararea tine loc de CM sau titlu de proprietate? (vezi toată discuția)
Mai avem dreptul? whiskey whiskey Am fost la parinti 5 frati . Cand a decedat mama (1990) am fost la succesiune si am semnat in favoarea tatalui . Dupa decesul tatalui (1991) nu am mai fost ... (vezi toată discuția)