Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... partaj
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

partaj

buna ziua
eu impreuna cu fratii mei am avut un proces pt. ca eu nu am fost chemat la succesiunea dupa tata iar fratele avea CM pe toata curtea parinteasca eu fiind evitat de la mostenire
Acum am primit hot. jud. in care se specifica ca toti fratii avem aceleasi drepturi
Urmeaza sa facem partajul dar nu au toti fratii banii necesari si eu va intreb ;
1) daca eu cheltui o suma de bani cu partajul la final fratii vor plati fiecare partea lui?
2)daca nu facem partajul acum , putem sa il facem cand vom avea toti bani sau cand vom gasi un cumparator
exista un termen sau putem face oricand partajul?
Aveti posibilitatea sa solicitati cheltuielile de judecata ocazionate de sustinerea procesului de partaj, astfel ca fratii vor fi obligati sa plateasca prin hotararea instantei.
Nu exista un termen pentru initierea acestuia .