Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... cum sa fac?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

cum sa fac?

doresc sa cumpar 1 ha teren de la o persoana care se afla in indiviziune cu fratele sau ,terenul la primit de la parinti mostenire si acum doreste sa il vanda .....titlul de proprietate este pe numele tatalui lor.....cum sa fac pt. ca ma intereseaza acest teren?
cei doi frati sa dezbata succesiunea dupa tatal lor si apoi se poate semna contractul de vanzare cumparare.
Daca doar unul vrea sa vanda, este bine sa nu se mai afle in indiviziune. Cand fiecare are partea sa, dupa partajul succesoral, puteti sa incheiati contractul cu unul din ei si veti fi linistit apoi.