avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 329 soluții astăzi
Forum Activitate nicoleta1975

Activitate nicoleta1975

Am un baietel care implineste 2 ani in octombrie 2012, in prezent primesc indemnizatie de crestere copil de 2.200 Ron (pe legea veche, intrucat am lucrat in strainatate), sunt insarcinata din nou si voi naste in septembrie 2012 deci inainte de a se termina indemnizatia pentru primul copil.As dori sa stiu cum se calculeaza quantumul indemnizatiei de crestere pentru al doilea copil?Multumesc anticipat
Discuție Onorariu avocat
Intr-un proces civil m-a reprezentat un avocat cu care nu am semnat nici o conventie de reprezentare juridica, fiind prieteni.S-a prezentat o asingura data si procesul s-a incheiat cu respingerea cererii reclamntului.Acum avocatul imi cere 500 euro.Ma ameninta ca ma da in judecta, desi nu am avut nici un contract semnat.Imi poate crea probleme?
Am ajuns la un acord cu reclamantul si avem de incheiat o tranzactie civila cu ipoteca (mai precis eu garantez cu un teren ca ii voi returna suma de bani pe care i-o datorez).Cat poate cere un avocat pentru redactarea unei astfel de tranzactii?
Multumesc tuturor
Răspuns la discuția Onorariul unui avocat
exact.Abia dupa aceea mi-a comunicat ca percepe ca onorariu 1000 euro.Am gresit eu ca nu l-am intrebat de la inceput.Acum ce sa fac?Nu neg ca trebuie sa-i platesc serviciile numai ca 1000 euro pentru o infatisare unde a cerut amanare mi se pare exagerat.Sfatuiti-ma , va rog...
Avocatul ma ameninta ca a depus deja delegatia si ca s-a prezentat la primul termen.
Zice ca in delegatie era scris ca ma reprezinta conform contractului de asistenta nr... din data...
DAR EU NU AM SEMNAT NIMIC!!!!
Ramasese ca imi trimite prin fax contractul la semnat dar nu mi l-a trimis nici azi.
In schimb imi cere banii pentru onorariu.
Imi poate crea probleme daca nu accepta o negociere a onorariului?
Trebuie sa-i platesc oricum o cifra pentru ca s-a prezentat si a cerut amanare...

Multumesc
Răspuns la discuția Onorariul unui avocat
Ma ameninta ca a depus deja delegatia si ca s-a prezentat la primul termen.Imi poate crea probleme daca nu accepta o negociere a onorariului?
Trebuie sa-i platesc oricum o cifra pentru ca s-a prezentat si a cerut amanare...
Avocatul meu a depus la primul termen delegatia fara ca eu sa semnez cu el contractul de asistenta juridica si fara sa mi spuna onorariul.Nu stiam ca imi va cere 1.000 euro.M-as mai fi dus si la altii daca stiam.Acum ma obliga sa platesc deoarece a depus delegatia la dosar in instanta si stie ca trebuie redactata TRANZACTIA intre parti, deoarece s-a ajuns la un acord.Ce sa fac?
Multumesc
Răspuns la discuția Onorariul unui avocat
da, exact.Nu stiam ca imi va cere 1.000 euro.M-as mai fi dus si la altii daca stiam.Acum ma obliga sa platesc deoarece a depus delegatia la dosar in instanta si stie ca trebuie redactata TRANZACTIA intre parti.Ce sa fac?
Multumesc
Răspuns la discuția Onorariul unui avocat
Nu am semnat inca contractul de asistenta juridica.A zis ca mi-l va da la semnat acum ,dupa ce mi-a comunicat suma pentru onorariul sau.Pot refuza sa semnez contractul de asistenta?Ce urmari ar avea?M-a anuntat deja ca el s-a prezentat la primul termen.Acum ar fi de redactat TRANZACTIA.Daca eu nu platesc onoarariul, ce se poate imtampla?Multumesc
Răspuns la discuția Onorariul unui avocat
Partea reclamanta a depus cerere de chemare in judecata (pretentii) dar nu a platit taxa de timbru .S-a dat primul termen.
Reclamantul stia ca e posibil sa ajungem la un acord. Eu am consultat un avocat care a contactat reclamantul si au ajuns la un acord fara proces.
Avocatul meu s-a prezentat la primul termen, a depus delegatia si a cerut amanare.Atat a facut.Poate sa-mi impuna sa platesc 1.000 euro ca onorariu???Nu mi-a comunicat de la inceput asemenea pretentii.....Acum m-a informat.Negocierea nu se face la inceput?EU ACUM SUNT OBLIGATA SA-I PLATESC aceasta suma??