avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 537 soluții astăzi
Forum Activitate Bunea Ana Vanda

Activitate Bunea Ana Vanda

Cred ca trebuie sa imi cer scuze. dosarul este din 2014. incheierea penala este data in 2015, citind toata Curtii Constitutionale. am inteles ca se judeca conform vechiului cod penal. fiind inainte de decizie. Va multumesc de ajutor.
Camera preliminara a respins cererea de a merge in judecata.
Buna ziua. Asi dori sa stiu ce putem face in situatia in care camera preliminara nu a respectat decizia 599 de anul trecut. vizavi de o plingere facuta la Parchetul de pe linga Judecatoria Aiud. Daca se mai poate face ceva si anume ce. Va multumesc. Anca Bunea.
:frantic:Buna ziua. Avem si noi o problema legata de un contract de vinzare cumparare. In urma cu citiva ani, murind o motusa de a sotului s-a facut succesiune pentru trei dintre mostenitori care aveu dreptul legal privind o casa cu 2000m teren si teren in judetul Alba, sat Sincrai. Se ajunge la o intelegere telefonica (cumparatorii fiind in Spania si fiind fiica cu sotul a unei mostenitoare, ) Se merge la notar la Aiud pentru intocmirea contractului de vinzare cumparare. La notar se declara o suma modica si se plateste taxa de catre cumparator la minimul de grila , cu toate ca pe certificatul de mostenitor valoarea e de 3 ori mai mare. Banii pentru vinzatori nu se dau la notar mergindu-se pe incredere, partile fiind veri. Ajunsi la cumparator acasa ( acesta avind un apartament si in Aiud) lucrurile se schimba iar cumparatorul da suma prevazuta in contract. Bineinteles se ajunge la politie pentru inselatorie. se deschide dosar penal, care este respins de Parchetul de pe linga Judecatoria Aiud, fiind neintemeiata cauza.Ce am putea face in acesta situatie, deoarece am ramas si fara parte de casa si fara bani, una din parti neprimind nimic iar cumparatorii declarind ca ne invata minte.Va multumesc anticipat. Anca Bunea
Discuție Cadastru
Buna seara. Asi avea o intrebare legata de cartea funciara. Dupa o vinzare a unui imobil in cit timp legal vinzatorii ar trebui sa primesca comunicarea conform careia in urma vinzarii s-au schimbat proprietarii? Va multumesc, toata stima si aprecierea pentru munca dv. Anca Bunea.
Buna ziua. Avem o problema putin mai complicata.In anul 2008, am intrat in posesia unui certificat de mostenitor dupa o matusa, in care erau parti una din surori si 4 nepoti. In martie 2013, sa hotarit , casa si terenul sa il vindem. Matusa vinde partea ei unuia din copii, iar noi nepotii vindem tot ei.Intelegerea verbala a fost pe o anumita suma, bani care nu s-au dat la notar si pentru ai scuti detaxe la cerea lor in contrctul de vinzare cumparare s-a trecut alta suma, urmind sa primim banii ulterior semnarii contractului. Suma datorata nu a fost cea din intelegerea verbala si ca urmare nu s-a luat nici un ban. Intrebarea mea este, daca avind si alti mostenitori matusa ar avea drept de vinzare doar la unul din copii, si daca suma de vinzare este cu mult mai mica in raport cu suma evaluata a imobilului si a terenului mai putem ataca contractul de vinzare cumparare si prim ce modalitate. Cu multumiri. Anca bunea.
Buna seara. Am si eu o nedumerire privind violenta in familie. De ce nu poate o alta persoana din familie sa faca reclamatie care sa fie luata in seama de organele competente? avind un asemenea caz in familie, in care ginerele nostru sistematic face scandaluri, noi ca si parinti de ce nu ni se ia in considerare reclamatiile, daca fiica noastra nu vrea sa ia masuri, spunind ca ii face rau sotului ei? Poate ma puteti ajuta cu un articol de lege prin care si noi ca si parinti sa putem sa luam masuri. Eforturile noastre de pina acuma nu au dat nici un rezultat. Va multumesc din suflet.
Răspuns la discuția Carduri bancare
Va multumesc de raspuns. Cred ca m-am exprimat gresit, am platit la timp ratele, cu minimul de plata de pe extrasul de cont. Mentionez ca nu am contract de credit cu acesta banca, ci doar cerere emitere card. Tocmai asta a fost intrebarea, deoarece la cererea mea mi s-a comunicat ca cerere emitere card este contractul de credit. Platind deja de 6 ani mi se parea anormal sa nu imi scada soldul. Minimul de plata inseamna doar comision de administrare cont, care se retine lunar, soldul raminind neschimbat, sau scade nesemnificativ.
Discuție Carduri bancare
Buna ziua. Probleme. In 2007 am achizitionat un credit pentru a cumpara un televizor, pentru care nu am semnat un contract ci o cerere de emitere card.Acest credit avea o dobinda de 9,9%. Dupa o perioada, am platit tot creditul deoarece soldul final nu mai scadea. Dupa o perioada am scos de pe card bani. In 2010 am facut o cerere de reesalonare deoarece creditul nu mai scadea si vreo 2 luni am platit doar o parte din rata lunara si mi s-a parut o idee rezonabila. Sintem in 2012 si soldul final a scazut nesemnificativ si am facut un memoriu,cerind anumite explicatii. A venit un desfasurator din 2007, fiind nemultumita,am mai facut o cerere pentru explicatii. Intre timp am fost anuntata ca mi se inchide cardul care expira in 2015, si mi se trimite un alt card care alte cu totul alte clauze contractuale, card fara contract cu clauze ci numai cu cerere emitere card. Cum se va desfasura in continuare acest credit si in ce relatie contractuala si juridica sint cu acesta banca.
Va multumesc. Inteleg ca in perioada de preaviz ar trebui sa ma prezint la servici. In situatia in care mi se cere sa nu mai vin la servici in perioada preavizului ce optiuni legale am?Doresc ca aceasta concediere sa fie amiabila si legala.Ce ar trebui sa contina desfacerea contractului de munca ca sa reiasa ca nu trebuie sa ma prezint la servici in perioada de preaviz?