avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 303 soluții astăzi
Forum Activitate ghoancea

Activitate ghoancea



___


As fi vrut sa imi definesc notiunea de conflict de interese. Cand este conflict si cand nu?
Multumesc de raspuns!!!
Buna ziua,
Am gasit aceasta discutie legata de consultanta si as avea si eu una. Sper ca e in regula sa postez aici.
Daca eu sunt angajat ca si consultant pe un proiect X, care are un Antreprenor Y si un Proiectant Z. Daca proiectantul Z are nevoie de mine pentru un alt proiect pot sa colaborez cu el?
In speranta ca am explicat corect va multumesc!!!
Va multumesc mult de promptitudinea cu care imi raspundeti si de ajutor.:D
Referitor la contractul de comodat pe care il voi face cu proprietarul apartamentului unde stau: trebuie sa fac contractul pe persoana fizica inainte de a demara actele de PFA sau se face contractul pe numele de PFA dupa ce il rezerv?

Multumesc mult de raspunsuri..
Cred ca am scris in acelasi timp. Am editat postul la aceeasi ora. Si totusi poate exista o modalitate sa nu mai faca si sotia PFA. Iar treaba cu intreprinderea nu stiu ce sa zic..........e ceva nou pentru mine.
Mai am totusi niste neclaritati si nu stiu daca sa le exprim tot aici, dar o sa incerc poate imi raspunde cineva. Eu imi fac PFA ca sa fac niste proiecte de constructii. In cartusul planselor se trec de obicei doi ingineri( unul la proiectat si unul la verificat). Cel de-al doilea trebuie sa aiba si el PFA sau il platesc eu? Daca il platesc eu, cum fac legal treaba asta? Pentru ca e vb de sotia mea deci banii sunt tot in casa. E nevoie sa aiba si ea PFA?

Referitor la contractul de comodat pe care il voi face cu proprietarul apartamentului unde stau: trebuie sa fac contractul pe persoana fizica inainte de a demara actele de PFA sau se face contractul pe numele de PFA dupa ce il rezerv?
Iti multumesc mult de raspuns. A fost destul de clar si e cam tot ce vroiam sa aflu.=D>
E prima data pe acest forum. Sunt inginer constructii proiectant si as dori sa imi fac un PFA pentru eventuale proiecte care ar mai pica in afara programului de lucru. Acum problemele sunt urmatoarele:

1.Eu locuiesc in alt oras decat cel din buletin si care se afla si la distanta foarte mare dar mentionez ca am viza de flotant - acest lucru m-ar putea incurca sa fac PFA in acel oras?
2.Costa mult infiintarea de PFA?
3.In cat timp se poate rezolva cu actele?
4.Ce acte sunt necesare?

Acum nu-mi mai aduc aminte exact ce intrebari mai am dar o sa revin.#-o

Va multumesc!!;)