avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 566 soluții astăzi
Forum Activitate zarafoaia56

Activitate zarafoaia56

Discuție Mostenire
Cum se împarte masa succesorală în urma decesului unui părinte?
Sint nemulțumit de hotărârea luată în final intr-un proces de partaj,care a trecut dela judecătorie pînă la curtea de apel cu aceleași erori materiale pe care le-am sesizată timp, dar nu am fost ascultat sau înțeles și din cauza avocatul care probabil a făcut alianță cu avocatul părții adverse. După un an de la pronunțare se mai poate face ceva,considerind că însă identitatea mea a fost stirbită cu mărturii false?
atunci cind se hotaraste a se efectua partajarea, instanta poate lua hotarirea de a face partajarea in mod egal, chiar daca contributia partilor a fost diferentiata pina la acel moment?:O
in cazul situatiei prezentate este logic ca numai ce reprezinta cheltuieli comune cum ar fi impozit si asigurare pe imobil, taxa pe apa pluviala, taxa de revizie periodica pe instalatia proprie de gaz metan cit si contravaloarea serviciului perceput de catre asociatia de proprietari daca imobilul face parte dintr-o asociatie. Tot legat de asociatia de proprietari daca aceasta stabileste ca indiferent de faptul ca locuieste o persoana sau nu, trebui sa inregistreze tot la cheltuieli comune o persoana. In cazul in care se intimpla asa ceva , consumurile realizate de numita persoana si anume gaze, energie electrica, apa si agent termic, vor fi suportate integral de persoana ce locuieste in imobil, fara a fi considerate consumuri comune.
in procesul de partaj, piritul in persoana unui dintre cei doi soti, neaga cu vehementa ca in perioda cit au fost casatoriti , nu are cunostiinta ca celalalt a contactat un credit , de care s-au folosit amindoi , prin administrare cu buna stiinta a acestora. Intimplarea face ca sa existe dovezi despre acest credit contestat, prin consemnarea sa.Doresc sa stiu daca pot fi prezentate in instanta asttel de dovezi , pentru simplu motiv ca cele afirmate sint depuse sub juramint. Va multumesc.
Discuție Despre partaj
intr-un proces de partaj, in care sint implicati doi oameni, in persoana reclamantului si piritului, ce se intimpla daca primul, adica reclamantul,decedeaza inainte de finalizarea procesului, fara a fi lasat vreun document care sa ateste ca intr-o astfel de situatie , ceia ce i se cuvine ramine unei persoane desemnate din timp!#-o
doresc sa stiu de ce se solicita intru-un proces de partaj , de catre partea adversa, situatia mea financiara pe cit mai multi ani , atit timp cit respectiva parte nu a contri buit nici macar cu un banut la toate cheltuielile mentionate la actiunea de partaj! va multumesc
dupa divort , s-a discutat si despre imprumuturile bancare contactate in timpul casatoriei, dar celalalt membru al cuplului refuza sa recunoasca jumatatea ce-i revine, invocind motivul ca nu a fost titularul acestor credite, cu toate ca la semnarea contractelor de imprumut au fost chemati ambii membrii. Mai exista si o alta cale de a face inteleasa aceasta chestiune, in afara de calea amiabila sau in final chemarea in instanta? Multumesc
Discuție imobiliare
vinzare sau schimb de locuinta