avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 707 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters147374

Activitate ContSters147374

Astazi am aflat ca mi-au schimbat decizia si mi-au dat inchiderea cu art 61 a , adica indisciplina pentru ca nu m-am prezentat la serviciu. Exact cum spuneam, nu au dorit sa-mi prezinte acea schimbare de decizie, dar au incercat sa apara ca si cum ar fi trimis-o si eu am refuzat sa o primesc, au cautat sa ma minta pentru a nu acorda drepturile de care trebuia sa beneficiez.
In plus codul muncii, acolo unde este cazul poate face referire la codul civil. Este un articol in codul muncii 28.. Conform art 969 alin 2din codul civil un act unilateral, cum este cazul unei decizii de concediere nu poate revocat doar prin simpla vointa al celui care l-a emis.In plus, daca o demisie nu poate fi revocata fara acceptul angajatorului, de ce o decizie de concediere poate fi,fara acceptul angajatului, cu atat mai mult cu cat nu am luat practic cunostinta de ea iar societatea a cautat sa minta. Nu doresc reangajarea in acea firma deoarece s-ar putea sa-mi insceneze ceva si e greu sa mergi la un loc de munca la fel ca la o batalie continua. Nu mai rezisti nervos.
Problema consta in faptul ca este de rea credinta.In fapt nu mi-a prezentat nimic scris ca doreste sa schimbe decizia. De fiecare data cand ma-m prezentat la firma si ceream lamurirea situatiei imi spuneau ca mi-au trimis prin posta o invitatie de a ma prezenta la firma sa lamurim situatia!!!! A insistat sa primesc neaparat acea scrisoare recomandata pe care nu am primit-o deoarece nu era cu valoare si nu avea un inventar al continutului si riscam sa confirm ca am primit ceva ce nu primisem si societatea sa aiba acoperire in instanta. M-am adresat ITM, cerandu-le sa solicite firmei toate documentele legate de concedierea mea, dar firma nu a trimis nimic la ITM.La aproape o luna nu am incheiata cartea de munca. Ce sanse am in instanta?
Răspuns la discuția articolul 61 litera a
Ii puteti da in judecata daca nu ati depasit 30 de zile de la asa zisa primire a deciziei. Cand ati luat la cunostinta de aceasta decizie? Ati primit ceva prin posta? Pentru ca angajatorul trebuie sa faca dovada ca ati luat cumva la cunostinta de aceasta decizie.Nu semnati nimic, vedeti cu ce data aveti incheiat contractul. Mai reveniti cu intrebari dupa ce aveti aceste elemente.
Daca o societate emite o decizie de concediere si o aduce la cunostinta salariatului cu 3 zile inainte de data incheierii contractului, fara preaviz,in baza art 65(1), iar apoi nu duce actele la ITM nici dupa o luna aproape, fiind ca sa spun asa acoperiti de cei de la ITM, unde s-a facut sesizare de catre angajat, angajatorul poate revoca decizia ? Instanta poate respinge actiunea angajatului pe motiv ca societatea a schimbat decizia?
Răspuns la discuția Solutionare conflict de munca
www.avocatnet.ro/content/for...
Mai cautati in forum si veti gasi pe subiectul asta explicatii.
Răspuns la discuția Solutionare conflict de munca
Angajatorul are dreptul de a face recurs in termenul stabilit de lege. Daca nu face recurs, nu stiu exact in ce perioada de timp trebuie sa se incadreze, atunci hotararea devine definitiva.Trebuie asteptat sa vedeti daca a facut recurs.
Răspuns la discuția 10 ha
Pana acum cine a platit impozitul pe teren? Aveti chitantele?
Răspuns la discuția 10 ha
In instanta cumparatorul va trebui sa faca dovada cu martori. In plus trebuie vazut ce fel de act este. Este un precontract incheiat la notariat, este un act de mana. In mod normal un act de mana se incheie si in prezenta unor martori. Are trecuti martorii pe conventie? In plus exista mi se pare obligativitatea incheierii actului de vanzare cumparare intr-un termen, parca 3 ani.Mai trebuie vazut a cui era pamantul: a mamei, a tatalui, cine l-a vandut; daca l-a vandut mama si era mostenirea tatalui, aveau drept si copiii, daca era mostenirea mamei avea doar ea dreptul de a vinde, sunt niste aspecte ce trebuiec vazute. In orice caz trebuie intabulat de urgenta. Aveti gastig de cauza.