avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 707 soluții astăzi
Forum Activitate Mihaela

Activitate Mihaela

Buna ziua. As dori sa ma lamuriti intr-o problema. Eu acum termin cursurile unei Scoli Postliceale sanitare, profil Asistent de Farmacie, in lunie iunie, la final. Eu si sotul meu ne dorim un copilas, si as vrea sa va intreb cate luni trebuiesc lucrate ca sa pot lua indemnizatia pentru crestea copilasului. Stiu ca e vorba de 12 luni pana la nastere, din cate am inteles. Dar sunt valabile si lunile lucrate part time? De exemplu, eu daca m-as angaja imediat din luna iulie, pana cand ar trebui sa lucrez pentru a putea intra in concediul prenatal, la 7 luni? Sper ca nu v-am incurcat cu atatea intrebari, dar circula atatea versiuni ca nu stiu ce sa mai cred. Va rog din suflet sa-mi explicati clar, pentru ca e important pentru mine. A, v-as mai ruga sa-mi spuneti, in cazul in care sunt valabile si lunile part time, cat ar trebui sa platesc pentru o luna part time (4 ore) contributiile la stat. As proceda asa in cazul in care nu-mi gasesc un serviciu cat de curand, pentru a avea un copilas cat mai devreme :) Multumesc mult pentru ca ma veti lamuri in aceasta problema. O zi buna!