avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 707 soluții astăzi
Forum Activitate viodon2000

Activitate viodon2000

Răspuns la discuția pedeapsa penala
Va multumesc pt lamuriri . Indraznesc sa mai cer un sfat. 7ani, pedeapsa pentru sotul meu care se ocupa doar cu gazduirea fetelor si rareori primea banii de la clienti , fiind aproape obligat de fratele sau sa faca acest lucru si mai mult decat atat sotul meu l-a denuntat pe fratele sau la politie , nu este prea mult dupa parerea dvs.
Răspuns la discuția pedeapsa penala
Au confiscat bani in urma perchezitie. Insa cineva mi-a spus ca art. 19 din legea 678/2001 prevede ca se pot confisca si imobile in care au fost cazate victimele, iar fratele sotului meu ( cel care l-a bagat in aceasta situatie) a adus in apartamentul nostru o fata care a stat cateva luni.
Mai am inca o nelemurire daca nu va suparati, Pedeapsa de 7 ani pe baza carui art. a fost data fiindca art. 71 nu mi se pare ca face referire la pedeapsa ci tot la interzicerea unor drepturi. Multumesc din nou si va rog scuzati insistenta.
Discuție pedeapsa penala
Buna ziua. Va rog sa ma ajutati si sa-mi explicati va rog ce inseamna urmatoarele.
- confiscarea sumelor obtinute de inculpat cf. art.19, alin 1 legea 678/2001 , art.118 Cp, art.329 alin 4 Cp. Mentionez ca infractiunea a fost comisa de sotul meu insa avem impreuna un apartament cumparat inainte de a comite el infractiunea. Intrebarea mea este imi vor confisca si apartamentul ?
- condamna inculpatul la pedeapsa principala de 7 ani cu aplicarea art. 71, 64 Cp si pedeapsa complementara a interzicerii drepturilor pe 3 ani. Va rog sa imi spuneti ce prevede art. 71 si art.64.
Va multumesc mult
Răspuns la discuția disjungere
Am cerut o servitute de trecere pt a-mi ingriji peretii(casa este pe hotar). M-am inteles cu partea adversa la tot exceptie facand despagubirea justa .Ea a cerut o suma mai mare. Atunci judecatoarea a spus de disjungere pt a se face o expertiza.insa eu nu stiu ce ar trebui sa spuna expertiza , cumva care este despagubirea justa?
Răspuns la discuția disjungere
Ma scuzati ca va intreb dar daca intervine disjungerea nu inseamna ca se face alt dosar, cu alt judecator , cu alte taxe de timbru si alte cheltuieli?
Discuție disjungere
Buna ziua.
Inainte de depunerea concluziilor scrise judecatoarea a spus ca ar fi mai bine sa dispuna disjungerea cererii principale de cererea reconventionala (ceream drept de servitute, ne-am inteles la tot in afara de pret) pe motiv ca ar trebui o expertiza . N-am inteles bine de ce ar trebui o expertiza , nici ce-ar trebui sa cer eu expertului. Oricum vroiam sa va intreb eu ma pot opune disjungerii ? Avocatul partii adverse a spus ca este de acord.
Daca nu , pot face o cerere instantei unde sa spun ca sunt deacord cu pretul cerut de partea adversa?
Mentionez ca instanta a amanat pronuntarea pt a se depune concluzii scrise
Va multumesc
Pot invoca exceptia lucrului judecat in urmatoarea situatie:
-persoana care ma cheama in judecata acum, este coproprietar cu cel care a ma chemat in judecata anterior
- cererea de chemare in judecata actuala are in comun un singur capat de cerere(sunt doua in ambele cereri insa doar unul coincide) cu cea anterioara
Pot chema in judecata pe celalalt proprietar (care m-a chemat in judecata anterior) si apoi sa invoc exceptia lucrului judecat pt unul din cele doua capete de cerere?
Buna ziua. Vecinul meu m-a dat in judecata in 2006 pt. obligatia de a demola 2 stalpi care sunt pe proprietatea lui( au fost facuti cu acordul verbal al proprietarului de dinaintea lui). Atunci el nu a prezentat probe si am castigat. Acum fratele lui care este coproprietar , ma da in judecata pt acelasi lucru. Este permis acest lucru, daca proprietatea este detinuta de mai multi proprietari ei ma pot da in judecata pe rand pt acelasi lucru?
Simt ca inebunesc de fiecare data cand un proces se termina ei incep altul impotriva mea, o tin asa din 2006. Va rog ajutati-ma . Multumesc mult.
Răspuns la discuția cheltuieli de judecata
Daca locuinta este cumparata in rate de la DAFIS (a fost casa nationalizata) si ratele trebuie platite pana in 2017 incluziv, inseamna ca locuinta inca nu-i apartine si nu poate fi executata silit?
Multumesc
Răspuns la discuția cheltuieli de judecata
Cand spuneti bunuri de executat va referiti si la casa in care locuieste(se pare ca doar atat are )?