avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 728 soluții astăzi
Forum Activitate a_d_g_cta

Activitate a_d_g_cta

Buna ziua!
Se poate renunta la functiunea complementara de birou (ulterior aprobarii autorizatiei de executie-cu birou)? Cum si cui trebuie sa ma adresez ?
Buna ziua!
Am nevoie de acordul vecinilor pentru autorizatia de constructie (pt functiune complementara- birou). Vecinii mei sunt divortati, iar casa este pe numele copilului, (care este minor), iar ambii parinti sunt tutori legali. Cum trebuie procedat pentru a obtine acest acord. Multumesc anticipat!
Răspuns la discuția Recuperare taxa auto
Multumesc frumos! :)
Am platit pe 29 decembrie, 2016 taxa auto pentru un autoturism second hand adus din Germania. Pe 5 ianuarie, 2017 l-am inscris deja in circulatie. Cum se poate recupera taxa? Am inteles ca ar fi o posibilitate in instanta. Se poate si direct, doar cu cerere la ANAF?
Multumesc anticipat!
Buna ziua!
As dori sa cumpar un teren pe care sa-mi construiesc o casa mica ( amprenta la sol, maxim 70mp). Imi doresc si ceva teren liber, insa inteleg ca e o problema cu POT-ul, adica procentul de ocupare a terenului si deschiderea. Ideal pentru mine ar fi 200mp...12 m deschidere, dar gasesc cam greu in in oras(Constanta). In rest, cred ca mai pot aparea probleme la achizitionarea unui teren...cine a mai trecut printr-o astfel de experienta imi poate da un sfat?
Multumesc anticipat!
Răspuns la discuția Greseala litera scara blocului
Multumesc frumos!
Buna ziua!
Sunt prima locatara a acestui apartament, apartament care initial a fost primit cu chirie si apoi l-am cumparat impreuna cu fostul sot. Intre timp am divortat, iar apartamentul mi-a revenit mie. Ulterior l-am renovat, am facut din nou cadastrul. Culmea e ca in toate actele apare scara B, in loc de scara A, unde de fapt se afla apartamentul. Ma tem sa n-am probleme in cazul ca voi dori sa-l vand. Imi doresc sa repar greseala facuta si....nu stiu cum. Cine ma poate ajuta?
Multumesc anticipat!
Buna ziua!
Am primit azi cu un proces verbal de contraventie pentru circulatie pe drumurile nationale fara plata rovinietei. Probabil au dreptate, expirase rovinieta si nu mi-am dat seama. Dar am citit ca....citez....
"In toate plangerile contraventionale am solicitat instantelor de judecata sa constate nulitatea proceselor-verbale in conformitate cu art. 19 din O.G. nr. 2/2001 intrucat acestea nu sunt semnate pe fiecare pagina de agentul constatator si de contravenient, iar conform art. 17 din O.G. nr. 2/2001, acest viciu atrage nulitatea absoluta a procesului-verbal de contraventie, instantei de judecata ramanandu-i numai sa constate aceasta nulitate chiar din oficiu."

Oare am vreo sansa sa scap de amenda? Si cum?
Multumesc anticipat!
Răspuns la discuția Dreptul sotiei tatalui

Dar...ce se intampla daca cei doi nu sunt casatoriti legitim...ci au doar domiciliu comun? Exista posibilitatea ca sotul venit in apartament sa mosteneasca o parte?
Buna ziua!
Sunt profesoara si spun, cu parere de rau, ca inca nu-mi cunosc toate drepturile pe care le am la locul de munca. Mereu, cand am o problema, merg la director cu capul plecat ca sa obtin un concediu fara plata, sau o invoire la mica intelegere. Evident, sunt importante si problemele scolii, dar mai avem si noi tot felul de situatii cand suntem nevoiti sa lipsim pe timpul cursurilor. Asadar, rugmintea mea ar fi, daca ati putea sa-mi precizati ce posibiltati de invoire avem, conform noului Cod al muncii si daca s-a schimbat ceva fata de precedentul. Anul trecut m-am invoit 4 zile, platind din buzunar un inlocuitor, dar ulterior am aflat ca mi s-au retinut cele 4 zile din concediu de odihna. Nu mai inteleg nimic, mai ales ca am o colega care isi permite de cativa ani buni sa vina la scoala dupa 1 octombrie, pe motiv ca... se plimba. Ii tine locul o pensionara. Mai mult, aceasta a semnat condica in locul ei...cu numele colegei...in fals, deci. Mai mult, zilele de concediu de odihna i-au ramas intacte...Care sa fie explicatia?! Pare o exagerare ceea ce spun, dar chiar asa este. Beneficiaza de tratament special. Am aflat din diverse surse ca i s-ar de aceste favoruri pe motiv ca vine in weekend la scoala si face pregatire cu elevii. Nici acesta n-ar fi un motiv pentru ca si noi...restul... facem astfel de gesturi si nu se pune problema sa primim ceva similar in schimb. Nu port de grija altuia, dar.. totusi...mi se pare normal sa fim tratati la fel. Repet, poate e si vina mea ca nu m-am intreresat ce drepturi am avut. Macar de acum incolo sa stiu ce am de facut.
Multumesc anticipat!