avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 713 soluții astăzi
Forum Activitate alexandru22

Activitate alexandru22

Multumesc de raspuns!
In raspunsul dvs. nu v-ati referit deloc la faptul ca mama lui nu e cetatean roman, deci ea va trebui sa plece la un moment dat din Romania. Copilul este cetatean roman si trebuie sa ramana in Romania. Asta vreau defapt sa stiu, ce avantaj am eu in aceasta situatie, avand cetatenia romana, fata de ea care e in Romania cu viza obisnuita.

Mai precizez ca baietelul are aproape o luna, dar mama lui a venit in Romania la maicamia tocmai pentru a naste. Dar ei la un moment dar ii expira viza si oricum va trebui sa paraseasca Romania. Deci cum se poate ocupa de copil ea fiind in Republica moldova si el in Romania?
Salut! Am si eu o intrebare. M-am casatorit vara trecuta cu un cetatean moldovean. Intre timp ea a ramas insarcinata si a nascut, dar noi am avut niste probleme si ne-am despartit. Inca nu am intentat divortul pentru ca vreau sa stiu exact ce implicatii va avea. Eu am fost plecat din Romania in majoritatea acestui timp care a trecut de la casatorie, astfel ca ea a stat in Moldova. Nu am apucat sa aplicam pentru viza ei de resedinta in Romania, cu atat mai putin pt cetatenia ei. In schimb ea acum e in Romania la mama mea, unde a venit ca sa nasca astfel ca baietelul nostru e cetatean roman.
Intrebare:
Eu am fost de acord ca e normal ca baietelul sa stea cu mama lui, si in acelasi timp sa ma implic si eu material si sa il mai vad cand am posibilitatea. Totusi ultimele evenimente ma fac din ce in ce sa realizez ca ea nu va fi in stare sa aiba grija de el si nu are disponibilitatea de a se implica. De aceea vreau sa stiu cam ce variante am la dispozitie. Am inteles ca, deoarece copilul este cetatean roman la fel ca si mine, iar ea nu, eu as avea mai multe drepturi asupra lui. Am mai auzit si ca baietelul nu poate iesi din Romania decat de pe pasaportul meu si insotit de mine. De asemenea, am auzit ca eu pot declara ca aseasta casatorie a fost una de convenienta, caz in care ea este deportata inapoi in Moldova, iar copilul imi revine mie. As vrea sa stiu cate dintre aceste lucruri sunt adevarate. Repet, ea acum este la mine acasa in Romania cu mama mea care are grija de copil, iar eu sunt de acord ca un copil trebuie sa traiasca in primul rand impreuna cu mama lui. Totusi as vrea sa stiu ce optiuni mai am la indemana, in primul rand pentru a putea fi intr-o pozitie mai buna in a negocia cu ea. Eu acum sunt in State la studii in ultimul an, de asemenea sunt si cetatean american, si as putea fara indoiala sa ii ofer mult mai mult decat ea care nu are nici situatia materiala nici disponibilitatea sufleteasca de a se implica. As vrea sa ii las ei copilul si sa dorm cat de cat linistit stiind ca ea are grija de el. Totusi ea e o fire razbunatoare si dezorganizata, si de aceea nu stiu ce va fi in continuare...
De asemenea as vrea sa stiu daca fazele initiale ale divortului se por initia si prin posta sau sa trimit pe cineva, ceva de genul asta, ca eu sunt inca in State si nu stiu cat de curand voi putea reveni in tara.

Va multumesc anticipat!