avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 599 soluții astăzi
Forum Activitate vali121m

Activitate vali121m

Răspuns la discuția Zile libere alte culte religioase
@Ionut, inca nu au raspuns, mai asteptam.
Răspuns la discuția Zile libere alte culte religioase
Sa inteleg ca nu mai sunt alte opinii de la nici un alt utiliztor cu experienta?
Răspuns la discuția Zile libere alte culte religioase
Interpretarea am definit-o mai sus, vor sa beneficieze de zilele libere suplimentare pt un alt cult in alte sarbatori din calendarul catolic - altele de cat (Craciun , Paste, Rusalii - de rusaliile lor vor sa vina la birou si sa beneficieze de acest liber intr-o alta sarbatoare)....sper ca acum este mai clar.
Din experienta si practica toata lumea se raporteaza ca si sarbatori (3) Craciun Paste si Rusalii, insa se pare ca practica nu este tot una si cu ceea ce scrie in lege...eu asta vreau sa lamuresc si sa aplic legea corespunzator pt toti angajatii.
Ps.Am urmat sfatul dvs si am trimis un email si catre CER - biserica catolica.
Răspuns la discuția Zile libere alte culte religioase
Prin urmare sa inteleg ca interpretarea lor cu privire la art 139 poate fi corecta?
Răspuns la discuția Zile libere alte culte religioase
Buna Dimineata
@Cornel Vasile, multumesc pentru informatii insa raspunsul nu furnizeaza cu exactitate care sunt cele 3 sarbatori, sunt mentionate undeva intr-un art.de lege sau sunt mentionate de biserica undeva? avem 2 cetateni straini catolici care sustin ca ei vor sa lucreze de rusalii (sarbatoarea lor conform calendarului catolic) si in schimbul acelor zile doresc alte 2 zile libere intr-o alta sarbatoare catolica...cum pot sa le explic/argumentez la aceasta solicitare (legal vb).
Multumesc
Buna ziua,

Reiau un subiect pe care in mod sigur s-a mai dezbatut insa am nevoie de un update, mai exact speta ar fi urmatoarea:
- un angajat de o alta religie (musulman, catolic etc) conform art 139 din codul muncii poate sa beneficieze de: " doua zile pentru fiecare dintre cele 3 sarbatori religioase anuale, declarate astfel de cultele religioase legale, altele decat cele crestine, pentru persoanele apartinand acestora."
Din interpretarea frazei de mai sus putem intelege ca un astfel de angajat poate sa opteze pt orice alta sarabatoare religioasa din religia lui? de exemplu el doreste ca de Rusalii conform calendarului lui non ortodox (cele 2 zile difera de zilele din calendarul ortodox) sa vina la birou si sa isi aleaga alte 2 zile libere in cuantumul acestei sarbatori?

Ma interseaza sa stiu unde pot sa gasesc scris alb pe negru care sunt cele 3 sarbatori pt care se acorda zilele suplimentare pt un cetatean care are o alta religie astfel incat angajatul sa nu interpreteze acest text.

Multumesc frumos!
Răspuns la discuția Transfer de Intreprindere
Sa intelg ca in aces caz nu se mai aplica sintagma : pe perioada suspendarii cim-ului nu se aplica nici o modificare - iar in cazul ei se schimba angajatorul (cei drept restul beneficiilor ramana aceleasi)?

Multumesc
Buna ziua,

Am urmatoarea situatie:
- urmeaza sa transferam un nr de angajati a o alta societatea, toti angajatii au fost notificati conform legislatiei cu 30 de zile inainte si toti au semnat; problema este urmatoarea, una dintre angajate urmeaza sa intre in concediu medical 08 (prenatal) inainte de data transferului.
Putem sa punem in aplicare transferul daca angajata este in CM 08? sau trebuie sa asteptam sa termine cm-ul plus perioada de CIC?

Multumesc frumos

PS.As avea nevoie de un raspuns argumentat deoarece pana acum parerile/sfaturile au fost cam impartite.

Buna ziua,

Incepand cu data de 01.11.2014 Directorul nostru general (angajat cu CIM) a fost numit administrator, va rog sa-mi spuneti daca aceasta modificare a statutului implica (mentionez ca societatea este SRL cu 140 angajati) :
a) modificari din punct de vedere CIM.
b) in template-ul contractului nostru de munca (cel pe care-l semneaza angajatii noi) acum este mentionat in felul urmator: " reprezentata legal prin d-l ______________, in calitate de DIRECTOR GENERAL; iar la semnatura apare Angajator Director General_____.
c) daca mai sunt si alte lucruri pe care eu le-am omis va rog sa-mi spuneti.

Multumesc.
Buna dimineata,

Am revenit cu informatii suplimentare:
- cardul este pe numele fimei deschis (apare si numele lui pe card dar si numele societatii)
- cardul a fost dat angajatului doar pt a fi folosit la achizitii sau deconturi in deplasari....nu in in CO pt decont HOTEL sau benzina.

Mersi