avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 599 soluții astăzi
Forum Activitate LEONY2003

Activitate LEONY2003

Răspuns la discuția intampinare la recurs
va multumesc din suflet...ma apuc de treaba.....
Răspuns la discuția intampinare la recurs
va multumesc din suflet pentru raspuns....iar in fata instantei trebuie sa fiu obligatoriu reprezentat de avocat?
Buna ziua,
In urma schimbarii incadrarii a gradului de handicap, am contestat noul certificat,, a urmat un proces in fond pe care l am castigat, partea adversa facand recurs la Curtea de Apel.
Intrebarea mea este urmatoarea:
Intampinarea la recurs pe care Curtea de Apel m a somat sa o depun trebuie depusa doar de un avocat sau o pot redacta si depune eu ca parte in proces?

Va multumesc anticipat
Discuție termen recurs
Buna ziua
Sunt parte intr un proces, reclamant mai precis, iar la judecata in fond am castigat, instanta pronuntandu se asupra unui termen de recurs de 15 zile de la data comunicarii. Astazi am intrat pe site ul portaljust si am vazut ca s a facut recurs. unde as putea sa vad daca cealalta parte s a incadrat in termenul de 15 zile, mai precis daca eu am primit sentinta prin posta pe 3 februarie este posibil ca si cealalta parte sa o fi primit in aceeasi zi? Care ar fi fost ultima zi a termenului daca coincide data la care mi a fost comunicata mie cu cea comunicata celeilalte parti? Vad ca ei au depus pe 20 februarie.... Va multumesc anticipat
Multumesc din suflet pentru sfat
Draga comunitate...sunt intr-o situatie mai mult decat delicata si singurul loc in care sper ca bonitatea si experienta voastra ma v a ajuta sa descurc itele nedorite ale problemei mele...pe scurt, sunt bolnav de leucemie mieloida cronica de 6 ani...luna trecuta comisia care stabileste incadrarea in grad de handicap mi a schimbat incadrarea in grad de handicap pe motiv ca starea mea actuala este mai buna si ca nu reiese ca as fi sub tratament desi am depus documente care atesta ca iau zilnic doza duble de tratament, am inceput sa am efecte adverse datorate acestui medicament, lucru recunoscut si de comisia de invaliditate, si care au fost total ignorate. Am contestat respectiva decizie de incadrare in grad de handicap cerand la Tribunal anularea acestui certificat. Ieri insa, am primit o comunicare prin care mi se solicita citez: "obligatia de a indica urmatoarele: aratarea motivelor de fapt si de drept pe care se intemeiaza cererea
Depuneti documentele solicitate isi inscrisurile doveditoare intr-un exemplar pentru instanta si cate unul pentru fiecare parte"
Apoi o NOTA
" Veti arata motivele de fapt si de drept pe care va intemeiati cererea. In temeiul art.10 alin,1 si 3 ROI veti preciza daca pe rolul instantei exista sau au existat cel putin 2 cereri formulate de aceeasi parte avand acelasi obiect principal si aceeasi cauza, daca primul complet investit a lua act de renuntarea la judecarea cererii,etc.,nesemnata ori pentru naindeplinirea celorlalte conditii prevazute de art 94-19 cpc."
Nu imi permit un avocat, drept consecinta sunt total blocat...spuneti-mi va rog ce trebuie sa fac....multumiri anticipate!
va multumesc in primul rand pentru raspuns...trebuie sa fac o precizare. nu au construit in curtea noastra ci in curtea lor....
Buna seara....va cer spriinul in vederea elucidarii unei probleme care mi se pare cel putin ciudata..pe scurt, mostenitoriii unui vecin au construit fara autorizatie in urma cu ceva timp in curtea parintilor care au decedat intre timp o casa..fiind mai multi frati, acum doresc sa intre in legalitate ....ce mi se pare surprinzator este faptul ca au invitat o si pe mama cu titlul de propietate la un notar dar nu inteleg pentru ce...ma puteti ajuta? pentru ce trebuie neaparat sa fie mama cu titlul sau de propietate la notar? Sper ca imi intelegeti nelinistea....se pot intampla multe unui batran care merge la un notar cu titlul de propietate....va multumesc anticipat
Duminica a fost constatata o scurgere de gaze la instalatia blocului. A fost contactat Distrigaz, acestia au intrerupt furnizarea de gaze si au trimis o companie sa remedieze defectiunea. Acestia au venit, au remediat dar acum refuza sa dea drumul la gaze pe motiv ca suntem obligati sa montam detectoare de gaze. Este normal acest lucru fara o notificare prealabila?
Va multumesc
Răspuns la discuția Pensionare anticipata
Luna nasterii septembrie anul 1959