avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 519 soluții astăzi
Forum Activitate Pantilie

Activitate Pantilie

Multumesc mult pentru raspuns.
S-au platit comisioane dar nu conform actului aditional ci mult diminuate. Mentionez ca la baza diminuarii au stat regulile stabilite prin protocoale de vanzari dar care nu au fost urmate niciodata de acte aditionale. Din cate stiu orice hotarare interna care vizeaza coantumul salariului trebuie urmata de un act aditional. Un alt element important este de mentionat si faptul ca la nivel de companie nu exista un contract colectiv de munca. Intrebarea mea ramane daca aceasta diferenta de calcul dintre modalitatea de calcul stabilita in actul aditional si modalitatea de plata stabilita prin aceste protocoale poate fi ceruta si cand?
Comisioane neplatite conform act aditional la C.I.M
Buna ziua. Lucrez de 10 ani la o societate si pentru ca inainte de acesti 10 ani am mai lucrat 2 ani dupa care mi-am dat demisia pe motiv de neintelegeri cu privire la negocieri salariale cand am revenit dupa in an la insistentele administratorului de a ma intoarce am stabilit clar cuantumul salariului in contractul individual de munca iar comisionul din vanzari l-am stabilit prin act aditional la contract. Dupa 2 ani de la reangajare administratorul a fost schimbat moment in care s-a schimbat si procentul comisionului iar dupa in fiecare an alt procent si alte reguli de calcul al comisionului. In toata aceasta perioada insa mie nu mi s-a facut niciun act aditional singurul act aditional care stabileste cuantumul si modul de calcul al comisionului ramananand pana astazi actul aditional semnat la reangajare. Nu stiu daca voi mai lucra aici un an sau o luna insa va rog sa imi spuneti daca voi putea primi diferenta de bani neachitata conform act aditional. Mentionez ca in fiecare an procentul din vanzari si modul de calcul s-a stabilit printrun protocol de sedinta in care eram informati dar niciodata nu a fost urmat si de un act aditional la C.I.M.
Calculul il primesc in fiecare luna sub forma unui tabel care evidentiaza clar acest calcul. Va rog sa imi spuneti daca trebuie sa fac ceva acum pentru a reglementa situatia sau pot cand voi pleca la lichidare sa cer si asta?
Multumesc.
Comisioane neplatite conform act aditional la C.I.M
Buna ziua. Lucrez de 10 ani la o societate si pentru ca inainte de acesti 10 ani am mai lucrat 2 ani dupa care mi-am dat demisia pe motiv de neintelegeri cu privire la negocieri salariale cand am revenit dupa in an la insistentele administratorului de a ma intoarce am stabilit clar cuantumul salariului in contractul individual de munca iar comisionul din vanzari l-am stabilit prin act aditional la contract. Dupa 2 ani de la reangajare administratorul a fost schimbat moment in care s-a schimbat si procentul comisionului iar dupa in fiecare an alt procent si alte reguli de calcul al comisionului. In toata aceasta perioada insa mie nu mi s-a facut niciun act aditional singurul act aditional care stabileste cuantumul si modul de calcul al comisionului ramananand pana astazi actul aditional semnat la reangajare. Nu stiu daca voi mai lucra aici un an sau o luna insa va rog sa imi spuneti daca voi putea primi diferenta de bani neachitata conform act aditional. Mentionez ca in fiecare an procentul din vanzari si modul de calcul s-a stabilit printrun protocol de sedinta in care eram informati dar niciodata nu a fost urmat si de un act aditional la C.I.M.
Calculul il primesc in fiecare luna sub forma unui tabel care evidentiaza clar acest calcul. Va rog sa imi spuneti daca trebuie sa fac ceva acum pentru a reglementa situatia sau pot cand voi pleca la lichidare sa cer si asta?
Multumesc.
Multumesc mult de raspuns.
Buna ziua,
Mi-a fost eliberata o autorizatie de constructie in care sunt obligat sa dezmembrarz o suprafata de teren si sa o dau in concesiune pe o perioada de 49 ani primariei care a prevazut in PUZ o supralargire a strazii ( suprafata e de 4 metri adancime din frontul stradal). Daca nu fac aceasta deslipire si concesiune nu imi semneaza procesul verbal de receptie finala a lucrarilor. Ce pot face in situatia in care doresc sa construiesc casa cat mai repede iar cu privire la cei 4 metri cred ca cinstit ar fi sa ii dau prin expropriere pentru ca am platit terenul destul de scump. Inteleg ca este nevoie si de aceasta strada dar nu cred ca este legal sa fii obligat sa dai gratis acest teren. Marea problema ramane ca daca eu voi contesta autorizatia probabil procesul va dura foarte mult si nu voi putea construi in acest timp. Ar mai fi si situatia in care as constru si dupa sa incerc sa rezolv acesta situatie dar nu stiu si va rog daca ma puteti ajuta daca exista un termen de prescriptie a dreptului de a contesta aceasta prevedere din autorizatia de constructie.
Multumesc mult!
Răspuns la discuția Plata electronica in cont gresit
Am cerut iban-ul nu pin scuze.....
Răspuns la discuția Plata electronica in cont gresit
In primul rand multumesc pentru raspuns. Acum despre card, nu i l-am dat m-am dus cu el in mana la ghiseu si am zis ca vreau pin-ul, moment in care doamna mi-a printat un extras si gata.
Ieri am fost la ei pentru o ultima discutie dar d-nul director e in concediu pana pe 8.06.2010 asa ca am discutat doar cu inlocuitoarea lui careia i-am spus ca in normele BNR cu privire la ordinele de plata se zice ca daca decontarea se face direct(adica se verifica doar daca IBAN-ul e valabil) banca trebiue sa depuna toate diligentele pentru recuperarea sumei si a comisioanelor iar daca decontarea nu se face direct banca e responsabila si va returna imediat fondurile. Un lucru e sigur BNR in ambele cazuri sustine rezolvarea problemei prin recuperarea fondurilor.
Acum sunt foarte hotarat daca pe 8 cel tarziu nu se rezolva sa ii dau in judecata dar pentru ca nu am dat pe nimeni in judecata pana acum va rog sa ma ajutati cu indrumari ...cum ar trebui sa procedez... un model de cerere de chemare in judecata . Regulamentul BNR care reglementeaza problema e Regulamentul nr.2 din 23 feb. 2005 intrat in vigoare in 8 apr. 2005.
Multumesc anticipat
Buna dimineata. As vrea sa stiu daca cineva imi poate da o mana de ajutor? Problema mea e ca anul trecut am mers la un ghiseu la .... Olimpia si am rugat-o pe functionara sa-mi dea iban-ul de la cardul meu (il aveam in mana), am primit un extras de cont si dupa am facut 2 plati de la un ATM ING catre acest cont(care ar fi trebuit sa fie contul cardului meu) dar surpriza cand am verificat daca banii sunt ...nu erau asa ca am inceput prin a cere stornare de plata la ING, nestiind exact ce s-a intamplat am cautat acel extras primit de la banca am verificat si astfel am observat ca nu gresisem contul ci primisem extrasul altcuiva. Dupa a urmat reclamatie la ........ unde .....ne pare rau...dar nu putem face nimic e vina dumneavoastra, dupa OPC .....ne pare rau e o problema intre dumneavoastra si cel in contul caruia s-au dus banii........NU SE POATE DACA GRESESTI SI TASTEZI O CIFRA GRESITA CAND TRANSFERI BANII GATA I-AI ARUNCAT PE FERREASTRA........