avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 253 soluții astăzi
Forum Activitate costy71

Activitate costy71

Multumesc! nu era vorba de pfa , era vb doar de o persoana fizica. Am aflat raspunsul la ANAF. Persoana juritica cu care am avut contractul de prestari servicii , mi-a oprit impozitul de 10% din suma iar restul de 6 % CAS CASS nu mai trebuie sa platesc pentru ca eu deja platesc acest lucru fiind angajat in alta parte cu un contract de munca.
Buna ziua ! Eu sunt o persoana salariata si dintr-o activitate independenta , ca persoana fizica am obtinut o suma de 7000 de lei . Mi sa oprit de catre persoana juritica cu care am avut cun contract de prestari servicii suma de 700 lei , Mai datorez ceva la ANAF avand in vedere ca sunt o persoana platitoare de CAS si CASS dat fiind faptul ca sunt si salariat. Multumesc!
Buna ziua . Sunt detinatorul unui tractor si al catorva utilaje agricole si as dori sa stiu daca pot circula cu acest tractor pe drumurile publice fara sa il inmatriculez. mentionez ca am permis categoria B de 18 ani. Va multumesc
Buna ziua. Am fost angajat la o institutie bugetara de invatamant ca personal nedidactic un urma unui concurs. Mentionez ca am fost angajat pe perioada determinata de 12 luni. Dupa aproximativ doua saptamani conducerea institutie respective a hotarat ca sa faca o concediere colectiva intre care ma numar si eu printre angajati. As vrea sa stiu daca este legala concedierea mea datorita faptului ca sunt angajat pe o perioada determinata si as mai avea in 11 luni jumatate pana la expirarea contractului de munca. Mai mentionez ca nu sa defiintat locul de munca in care am fost angajat. M-ar mai interesa daca beneficiez de salarii compensatorii datorita concedieri neimputabile salariatului. Va multumesc.
Buna ziua.Am un autoturism cumparat inmatriculat in romania in anul 2005.Eu sunt al doi-lea proprietar in romania.As dori sa o vand,se percepe taxa de mediu?Daca da ,de la cine, de la vanzator sau cumparator? Va multumesc
Stie cineva daca sa schimbat ceva in legatura cu imunitatea sindicala a liderilor de sindicat si a viceliderilor?
Am si eu o intrebare in legatura cu legea pensiilor 2010.
Tatal meu are o vechime in munca de 40 ani din care 12 ani grupa a 2-a iar varsta lui este de 58 ani.La ce varsta poate esi la pensie anticipat sau de drept.
Va multumesc
Răspuns la discuția succesiunie
nu sa dezbatut mostenirea dupa socrul meu ,banuesc ca notarul vrea sa se convinga de acesta.
La arhive nu stiu cu ce acte sa ma prezint.
Ca proprietati este vorba de un apartament.
Discuție succesiunie
De la notariat mau trimis la arhivele statului dar nu am intales ce trabue sa cer si cu ce acte.
Doresc sa dezbat mostenirea,sotia mea este singura mostenitoare fiind singurul copil
Socrul meu a decedat in 1994 iar soacra in 2000.
Daca ati putea sa ma ajutati cu niste lamuriri. Va multumesc
Răspuns la discuția dezbaterea mosteniri
sotia mea este somer