Intră în comunitate
avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 703 soluții astăzi
Acest site folosește cookies. Informații aici
Forum Activitate vyo45

Activitate vyo45

1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Va multumesc !

acest răspuns util
Va multumesc frumos pentru raspuns. Sunteti foarte amabila. Copii doamnei stiu ca am ajutat-o si au spus ca nici ei si nici mama lor nu au pretentii la apartament .Ei vor sa gasim o formula cand vom dezbate succesiunea ca ea sa accepte doar dreptul de a sta in casa cat traieste si sa renunte la dreptul adupra apartamentului fostului sot. Va rog frumos sa-mi spuneti cum trebuie procedat in acest caz ? Ce trebuie sa cerem sa se stipuleze in actul de mostinitori pentru a nu avea pb ulterioare .Va multumesc !

acest răspuns util
Multumesc. In acest caz , dupa moartea ei cine mosteneste partea ei ?
Putem noi ca mostenitori rezervatari sa solicitam restrictii ?
Buna ziua ,
Va rog sa ma lamuriti intr-o problema . tatal meu s-a recasatorit cu o alta doamna. El detine un apartament bun dobandit inainte de casatorie si numai el este trecut in actul de vanzare cumparare . Ei doi nu au copii comuni . Tata are copii .tata apare ca ar fi facut un testament in care a scris asa: " las la incetarea mea din viata sotiei mele...dreptul de uzufruct viager din ap situat in ...pe care o institui legatar cu titlu particular" declar ca mai am ...mostenitori rezervatari.
Noi nu am stiut de asta , ea a scos testamentul si ni l-a aratat... acum tata a murit si trebuie sa dezbatem succesiunea. Doamna a avut si ea ap dar l-a vandut si a dat banii copiilor ei. Apoi a facut o gramada de datorii bani care de asemeni i-a dat copiilor ei, fiind o rea platnica. Are restante la utilitati si nu mai stiu pe unde.... Fiica ei a lucrat fix la la notariatul unde s-a facut testamentul. Va rog frumos sa ma lamuriti daca are drept numai de uzufruct sau are si cota parte ? Putem sa solicitam restrictii ? Multumesc!
Buna ziua ! va rog sa ma ajutati cu o situatie similara. Am un teren la care nu am acces. Vecina din lateral a facut un drum privat de 4 m si a vandut parcele. Cei care au cumparat au sapat sub gardul meu si acesta s-a inclinat cu 45-60 grade spre interior si au intrat de 2 ori cu raba in gard deteriorandu-l . M-am enervat ca nu a sunat sa ma anunte , iar eu am vazut dupa mult timp de la incident( nu locuiesc acolo) si I-am spus ca sa-mi faca gardul. iar ea a zis ca nu face decat partea ei , restul n-o intereseaza. I-am spus ca trebuie sa o intereseze ca ea e proprietara pe drum si sa vb cu cei carora le-a vandut. Binenteles ca a trecut peste 7 luni si nimic. Am sunat-o sa-i propun ca renunt la despagubiri sau repararea gardului in schimbul accesului meu la drumul ei privat si eventuale pretentii rezonabile ce le mai are,iar ea a zis ca nu are ce sa stea de vorba si raspunsul este NU. Am ramas fara gard reparat si intrebarea este daca avea voie sa sape la 20-30cm de gardul meu , cum sa procedez sa obtin acordul de servitute si sa tina cont de faptul ca nu m-a despagubit. Acum o face pea suparata nu vorbeste si cand ma vede fuge.
legea 241/2006 actualizata spune asa la art 31 :
Articolul 31(1) Furnizarea/Prestarea serviciului de alimentare cu apă și de canalizare se realizează numai pe bază de contract de furnizare/prestare, care poate fi individual sau colectiv.(2) În vederea trecerii la încheierea contractelor individuale, contractul de furnizare/prestare a serviciului încheiat cu utilizatorul colectiv se poate rezilia, la cererea acestuia, numai cu acordul scris al tuturor proprietarilor, exprimat prin hotărârea adunării generale a asociației luată cu unanimitate de voturi, și după achitarea la zi a tuturor debitelor datorate către operator.(3) În condominiile cu sistem de distribuție verticală a apei reci/calde este admisă încheierea de contracte individuale de furnizare/prestare a serviciului, dacă sunt îndeplinite cumulativ următoarele condiții:a) în toate locurile de consum al apei reci și al apei calde din proprietatea individuală, se montează, pe cheltuiala utilizatorului, numai contoare de apă cu citire la distanță care sunt utilizate ca aparate de măsură a consumului individual și se verifică metrologic la scadență;b) în toate proprietățile individuale din condominiu se montează, cu avizul operatorului, același tip de contor;c) certificatele metrologice emise de producător/laboratorul autorizat metrologic pentru contoarele de apă cu citire la distanță montate în toate proprietățile individuale se predau operatorului.(4) În condominiile cu sistem de distribuție orizontală a apei reci este admisă încheierea de contracte individuale de furnizare/prestare a serviciului, dacă sunt îndeplinite cumulativ următoarele condiții:a) contorul de apă aferent proprietății individuale este utilizat ca aparat de măsură a consumului individual și se verifică metrologic la scadență, pe cheltuiala utilizatorului;b) în condominiile în care apa caldă este distribuită în sistem vertical, pe lângă condițiile de la lit. a), utilizatorii trebuie să mai asigure, pe cheltuiala lor, montarea de contoare de apă cu citire la distanță în toate locurile de consum al apei calde din proprietatea individuală; în toate proprietățile individuale din condominiu se montează, cu avizul operatorului, același tip de contor care este utilizat ca aparat de măsură a consumului individual de apă caldă și se verifică metrologic la scadență;c) certificatele metrologice emise de producător/laboratorul autorizat metrologic pentru contoarele de apă aferente proprietăților individuale și, după caz, pentru contoarele de apă caldă cu citire la distanță montate în proprietățile individuale se predau operatorului.(5) Indiferent de sistemul de distribuție a apei în condominiu, contractarea individuală a furnizării/prestării serviciului cu utilizatorii din condominiu se face în punctul de delimitare dintre rețeaua publică și instalația interioară a condominiului, respectiv contorul montat la branșamentul condominiului, pentru alimentarea cu apă, și căminul de racord, pentru preluarea la canalizare.(6) Contractele individuale de furnizare/prestare a serviciului cu utilizatorii din condominiu se încheie cu operatorul, iar contractul încheiat cu asociația de proprietari/locatari încetează de drept numai după achitarea la zi de către utilizatorul colectiv a tuturor debitelor datorate operatorului.(7) Principalele obligații ale operatorului în raport cu utilizatorii din condominiu în cazul încheierii de contracte individuale de furnizare/prestare a serviciului sunt:a) să asigure la branșamentul condominiului parametrii de calitate a apei potabile;b) să repartizeze pe fiecare unitate imobiliară consumul de apă înregistrat de contorul montat la branșamentul condominiului; diferența dintre consumul înregistrat de contorul de branșament și suma consumurilor individuale se repartizează egal pe unitate imobiliară și se facturează individual;c) să emită lunar factură fiecărui utilizator; factura va cuprinde și o rubrică cu termenele de scadență ale tuturor contoarelor pentru care utilizatorul trebuie să asigure, pe cheltuiala sa, verificarea periodică metrologică;d) să factureze în sistem paușal utilizatorii care nu asigură montarea contoarelor de apă în toate locurile de consum aferente proprietății individuale sau care nu verifică metrologic contoarele la termenul de scadență ori nu înlocuiesc toate contoarele respinse metrologic;e) să nu sisteze furnizarea/prestarea serviciului la nivel de condominiu în caz de neplată a facturilor individuale.(8) Principalele obligații ale utilizatorilor din condominiu în cazul încheierii de contracte individuale de furnizare/prestare a serviciului sunt:a) să suporte proporțional cu cota-parte indiviză cheltuielile de administrare, întreținere și reparare a instalațiilor comune de alimentare cu apă și de canalizare din condominiu;b) să plătească până la termenul de scadență facturile individuale emise de operator;c) să suporte cheltuielile de montare, verificare periodică metrologică și înlocuire a contoarelor de apă aferente proprietății individuale;d) să înlocuiască contoarele de apă cu citire la distanță numai cu contoare de același tip și să comunice operatorului, în termen de cel mult 48 de ore, seria și indexul contorului nou împreună cu seria și indexul contorului înlocuit;e) să permită accesul operatorului pe proprietatea lor, în cazul suspiciunii de fraudă, pentru verificarea integrității contoarelor și a funcționării instalațiilor interioare de apă, în termen de cel mult 48 de ore de la solicitare, sub sancțiunea facturării în sistem paușal în 5 zile de la notificarea scrisă; utilizatorul individual nu este exceptat și de la aplicarea altor sancțiuni prevăzute de lege în cazul în care se constată violarea sigiliilor aplicate contoarelor sau robinetelor, sau orice alte acțiuni care pot denatura corectitudinea consumului înregistrat de contor.(9) Contractul individual de furnizare/prestare a serviciului care se încheie cu utilizatorii din imobilele de tip condominiu se elaborează de către operator, prin corelarea obligațiilor prevăzute la alin. (7) și (8) pe structura contractului-cadru aprobat de A.N.R.S.C. Contractul va cuprinde și clauze referitoare la modalitatea de determinare și plată a cantităților de ape uzate și meteorice, după caz.(10) Operatorii pot solicita încheierea de convenții individuale în baza metodologiei de repartizare și facturare individuală a consumului de apă înregistrat la branșamentul condominiului, elaborate și aprobate de autoritatea administrației publice locale, iar utilizatorii pot solicita, în nume propriu, încheierea de contracte de furnizare/prestare cu operatorii.(11) Convențiile de facturare individuală se pot încheia numai în următoarele condiții cumulative:a) în baza hotărârilor adoptate de autoritățile deliberative ale unităților administrativ-teritoriale;b) la nivelul întregului imobil/asociației;c) cu respectarea prevederilor contractului-cadru*) de furnizare/prestare a serviciului. Notă
*) A se vedea Ordinul președintelui Autorității Naționale de Reglementare pentru Serviciile Publice de Gospodărie Comunală nr. 90/2007 pentru aprobarea Contractului-cadru de furnizare/prestare a serviciului de alimentare cu apă și de canalizare, publicat în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 324 și 324 bis din 15 mai 2007.
Buna ziua! Va rog frumos sa imi spuneti daca in urma unei sanctiuni disciplinare cu 10 % pe 3 luni, (o facatura plina de acuzatii mincinoase a sefei - care regret ca nu am contestat-o si din a carei cauza m-am imbolnavit- in spate este o hartuire de mai multi ani ) angajatorul in afara retinerii acestei sanctiuni pe cele 3 luni mi-a aplicat si alte retineri:
- nu mi-a dat premiu,
-mi-a dat doar 1/2 din participarea angajatilor la profit,
- mi-a spus ca nu am voie sa imi fie marit salariul si nu am drept la negociere, etc .
Au motivat cand am intrebat de ce mi se fac si alte retineri caci CM se refera doar la salar interzicand alte retineri, au spus ca au semnat cu sindicatul un regulament cadru prin care au adaugat si alte retineri legate de sanctiuni. Le-am spus ca nu sunt membru de sindicat si ca un regulament cadru nu echivaleaza cu cazul unei legi speciale , ca nu se poate sa se faca si alte retineri ...este legal ce au facut ? Ce ar trebui sa fac? Va multumesc!
Răspuns la discuția Pensie de urmas
Ma scuzati , nu inteleg pe ce varianta ar trebui sa mearga ce cerere si ce documente ar trebui sa faca, si la ce institutie . Referatele de care vorbiti le cere pur si simplu de la diversi medici , o trimite medicul de fam,? posibil sa aiba si alte boli de care nu stie avand in vedere ca nu are bani sa mearga sa se caute.... O comisie de expertiza nu te incadreaza totusi intr-un grad de incapacitate 1,2,3... , ea nu a lucrat niciodata chiar nustiu cum trebuie sa faca....va multumesc.
Va multumesc frumos pt raspuns. Ati putea va rog sa detaliati care sunt pasii de urmat in eventualitatea reluarii demersurilor pentru pierderea capacitatii de munca? (institutiile abilitate si ceea ce ar trebui sa faca) Era in dezbatere un proiect nu stiu daca s-a concretizat in lege, cu diminuarea varstei pentru femeile care au avut mai multe nasteri , insa nu stiu daca in acest caz ar putea si ea beneficia. Va multumesc!
Multumesc pentru raspuns. A incercat aceasta varianta , dar avand in vedere faptul ca, comisia de expertiza a devenit extrem de exigenta, i s-a spus ca bolile ei nu fac obiectul,( ar trebui sa fie trecuta gr.1 sau 2.) Varianta ca a nascut si crescut mai multi copii ar putea sa o indreptateasca sa solicite pensie de urmas dupa sot mai devreme ? pana la implinirea varstei de 61,6 mai are aprox 6 ani , iar ea nu are niciun venit. Va multumesc!