avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 405 soluții astăzi
Forum Activitate blade.m

Activitate blade.m

Multumesc pt raspunsuri. Dar eu as dori sa stiu daca exista vreun articol din lege care ma obliga sa nu dau o perioada de garantie mai mare la un produs. Din cate am cautat eu nu am gasit. am gasit un articol dintr-o directiva europeana care spune ca vanzatorul este direct raspunzator pentru orice lipsa de conformitate a produsului. Vanzatorul nu poate sa se ascunda "in spatele" producatorului si contractul se va incheia intre vanzator si achizitor. Ca sa dau si un exemplu Germanos ofera garantie pe viata la anumite telefoane. Credeti ca aceasta garantie este oferita de producator sau de Germanos? pt ca daca ar fi oferita de producator, de ce nu este si la alte magazine de telefoane?
Buna ziua,
As dori sa stiu daca exista vreun articol in lege care ma impiedica sa acord o perioada de garantie mai lunga unui produs, avand in vedere ca perioada de garantie este punctanta in cadrul unei achizitii publice, sau daca ma poate acuza cineva ca fac concurenta neloiala daca dau perioada de garantie mai lunga.