avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 530 soluții astăzi
Forum Activitate hepea

Activitate hepea

Răspuns la discuția Vechime in Munca
In CIM, la capitoul salarizare, este stipulat doar salariul de baza si ziua in care se va face plata. Nicaieri in acesta nu se face vreo referire la acest spor sau la alte sporuri.

Acum trebuie sa gasesc actele aditionale in care prin care s-a facut marirea de salariu.

Multumesc de raspunsuri!
Adrian
Răspuns la discuția Vechime in Munca
Ok.... in cazul acesta unde trebuie facut lobby pentru ca acea portita (alieatul 2 citat mai sus) sa fie scoasa din Contractul colectiv de munca la nivel national?
Buna ziua,

Sunt angajat la o companie privat cu 6 ani vechime in munca. Conform Contractului Colectiv de Munca la Nivel National, articolul 41, alineat 3, litera d, dupa 5 ani vechime trebuie adaugat un spor de minim 5% la salariul de baza.

Acest lucru l-am adus la cunostinta celor de la Resurse Umane din cadrul companiei iar raspunsul lor a fost ca toate bonusurile sunt incluse in salariul de baza conform CIM si, in plus, invocandu-mi acelasi articol (41), alienatul 2: "Sporurile se acorda numai la locurile de munca unde acestea nu sunt cuprinse in salariul de baza.

Avand in vedere acestea pot sa-mi iau adio de la vechimea in munca la aceasta companie (sau in general)?

Multumesc,
Adrian