avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 248 soluții astăzi
Forum Activitate crisro

Activitate crisro

Contract chirie cu cedarea drepturilor
Daca unul din soti cedeaza drepturile banesti din inchiriere celuilalt sot, cine si ce trebuie sa declare la ANAF?
Pe contractul de inchiriere se vor trece ambii coproprietari sau doar acela care incaseaza venitul?
Exista vreo prevedere legala legata de programul de invatamant? Mai nou copii din clasele 5-8 sunt obligati, din cauza unor lucrari la scolile respective(in special clasele de liceu), sa invete in alte unitati de invatamant intre orele 15-20 sau chia 17-22!
Am fost la politie, care mi-a eliberat un Aviz de reparatie, atat pentru dauna pe stanga cat si pentru cea pe dreapta, urmare a aceluiasi eveniment. Au trecut 3 saptamani si nu am primit inca nici un raspuns de la Generali.
Ei considera document justificativ notificarea pe care mi-au trimis-o ieri prin curier, motivand ca in accident sunt implicate 3 parti: cele 2 masini dar si cladirea. Chiar daca nu exista nici o paguba si nimeni nu a ridicat nici o pretentie. Tocmai de aceea eu nu am mentionat cladirea in amiabil, deoarece in codul rutier nu exista obligatie daca nu exista pagube decat exclusiv la cele 2 masini...
Ei m-au trimis la politie, considera amiabilul nul.

Voinea Liviu a scris:

Nu de un sfat aveti nevoie,ci de un avocat care se pricepe lasa asa ceva,actiune in instanta,expertiza samd...

Generali SA mi-a respins 2 dosare CASCO. Accidentul a implicat 2 masini, pagube minore. Masina mea are avarii pe stanga si pe dreapta. Respectiva parte dreapta a masinii fusese lovita in parcare si tocmai mergeam sa deschid dosar de dauna. Ei considera ca dauna pe dreapta este urmare directa a accidentului, respingand declaratia mea privind dauna din parcare. Este adevarat ca accidentul a accentuat dauna. Ma puteti ajuat, va rog, cu un sfat?
Cer scuze, acum am inteles...acesta este un contract de inchiriere, intre mine si potentialul chirias...
In acest contract nu exista nimic cu privire la comisionul agentiei.
Am semnat, insa, totodata, o factura de plata a sumei de xxx reprezentand "servicii intermediere imobiliara"
Art.20 Rezilierea contractului inainte de termen ... La cererea proprietarului, cu preaviz de 30 de zile, daca chiriasul nu respecta una din conditiile contractuale...
Dar eu nu doresc rezilierea contractului, ci anularea acestuia, deoarece el nu si-a produs efectele. Apartamentul nu a fost inchiriat. Persoana care a promis ca va lua cu chirie nu a platit la timp si nu s-a prezentat spre a lua cheile apartamentului, deci el nu s-a mutat in apartament, deci obiectul contractului nu s-a executat.
Pai chiar dumneavoastra ati spus - "Agentia avea obligatia de a gasi chirias". Si atunci ce chirias este acela care nu plateste prima chirie, nu vine sa ridice cheile apartamentului si in general nu mai da nici un semn de viata ?
Ce inseamna chirias ? Persoana care promite ca va lua apartamentul cu chirie ?
Art.2 Termenul de inchiriere este de 1 an, incepand cu data de 15.09.2021
Art.4 Suma de xxx reprezentand garantia si chiria primei luni, in valoare de xxx se va plati pana la data de 15.09.2021
Art.5 Chiriasul se obliga ca plata chiriei o va face anticipat pentru fiecare luna, cel tarziu in data de 20 a lunii pentru luna in curs.
Art.12 Chiriasul se obliga sa plateasca chiria la termenele stabilite
Art.15 Partea care nu-si respecta obligatiile contractuale datoreaza celilalte parti daune-interese
Art.16 Neplata chiriei la datele prevazute la art.5 conduce la rezilierea contractului, fara o notificare prealabila