Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Contract de inchiriere imobil incalcat
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Contract de inchiriere imobil incalcat

Buna ziua
Am dat un anunt de inchiriere pentru un apartament. O agentie imobiliara a venit cu un client, care s-a hotarat sa inchirieze. Am semnat un contract cu agentia pe data de 13.09 2021, urmand ca in 2 zile clientul sa trimita banii de chirie si garantia. Contractul urma sa intre in vigoare cu data de 15 septembrie, data fiind mentionata in contract.
Data de 15.09.2021 a trecut, fara ca cel care a inchiriat sa trimita banii de chirie si garantia, acesta fiind de negasit.
Intrebarea este: are agentia dreptul sa imi perceapa comisionul sau nu, avand in vedere ca obiectul contractului nu a fost respectat inca de la inceput ? Vreau sa spun, se poate considera contractul in vigoare daca chiriasul nu plateste prima chirie ?
Va multumesc aniticipat
crisro, utilizator
Aveti abordare subiectiva
Agentia sa achitat de obligatia asumata de a gasi chirias
Culpa apartine exclusiv chiriasului care nu a mai materializat conventia verbal asumata
Am semnat un contract cu agentia

ce scrie in el ?
Art.2 Termenul de inchiriere este de 1 an, incepand cu data de 15.09.2021
Art.4 Suma de xxx reprezentand garantia si chiria primei luni, in valoare de xxx se va plati pana la data de 15.09.2021
Art.5 Chiriasul se obliga ca plata chiriei o va face anticipat pentru fiecare luna, cel tarziu in data de 20 a lunii pentru luna in curs.
Art.12 Chiriasul se obliga sa plateasca chiria la termenele stabilite
Art.15 Partea care nu-si respecta obligatiile contractuale datoreaza celilalte parti daune-interese
Art.16 Neplata chiriei la datele prevazute la art.5 conduce la rezilierea contractului, fara o notificare prealabila
nu, ma interesa contractul cu agentia privind comisionul
Pai chiar dumneavoastra ati spus - "Agentia avea obligatia de a gasi chirias". Si atunci ce chirias este acela care nu plateste prima chirie, nu vine sa ridice cheile apartamentului si in general nu mai da nici un semn de viata ?
Ce inseamna chirias ? Persoana care promite ca va lua apartamentul cu chirie ?