avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 237 soluții astăzi
Forum Activitate ruonscalafat

Activitate ruonscalafat

Pentru un salariat incadrat cu CIM determinat cumul cu pensia, cum se stabileste salariul de incadrare?
Lucrez in cadrul unui spital din anul 2005. Am fost incadrat ca referent debutant cu SS. Am fost promovat astfel: la 01.03.2006 - referent III cu SS, la 01.08.2007 - referent II cu SS, la 01.06.2011 - referent I cu SS (conform Ordinului 1470/2005 si Ordinului 467/2010, in vigoare la momentul respectiv). In luna noiembrie 2011 a aparut Ordinul 1470 privind angajarea si promovarea in functii, grade si trepte profesionale, care a abrogat ordinele mai sus mentionate. Conform prevederilor acestui ordin functia de referent cu SS a fost eliminata, ramanand decat functia de referent de specialitate cu SS. Conditia de ocupare a functiei de referent de specialitate I cu SS este de 6 ani si 6 luni vechime in specialitate. In prezent am o vechime in specialitate de 8 luni, insa am ramas cu salariul pentru referent I cu SS. Nu ar trebui sa fiu reincadrat pe functia de referent de specialitate I cu SS si sa beneficiez de salariul corespunzator acestei functii?
In urma concursului sustinut pentru ocuparea unui post vacant temporar de medic cu competente limitate, medicului care a ocupat postul respectiv i s-a incheiat CIM pe o durata determinata de 6 luni (in conformitate cu prevederile Ordinului 527/2011 privind incadrarea medicilor cu competente limitate). In conformitate cu prevederile Codului Muncii i se poate prelungi CIM incheiat pe durata determinata?
Discuție Promovare
In cadrul unitatii avem o salariata incadrata pe functia de operator controlor date. A depusa o cerere prin care solicita promovarea intr-o functie cu studii superioare avand in vedere absolvirea facultatii de management Financiar Contabil. In urma absolvirii a dobandit titlul de licentiat in stiinte economice in domeniul contabilitate. Exista temei legal privind promovarea acestei salariate, avand in vedere ca pana in prezent nu a lucrat in specialitatea contabilitate?
Discuție VIZA CFP
In baza carui temei legal si in ce procent se acorda sporul unei persoane care a fost desemnata sa exercite controlul financiar preventiv in anul 2014
Unui salariat din cadrul unui spital i se poate modifica contractul individual de munca printr-un act aditional in sensul modificarii felului muncii astfel: functia detinuta - sofer, functia in care se doreste a fi incadrat - agent DDD? Salariatul respectiv are calificarea necesara ocuparii functiei de agent DDD, este de acord cu schimbarea functiei, insa schimbarea functiei presupune diminuarea salariului.
Răspuns la discuția Incadrare asistent medical
Da. Asistentul medical a depus o cerere prin care solicita incetarea contractului de munca pe perioada determinata avand in vedere ocuparea unui alt post pe perioada nedeterminata.
Un asistent medical principal incadrat cu contract de munca pe perioada deteminata in cadrul Sectiei Medicina Interna sustine si promoveaza examen organizat pentru ocuparea unui post de asistent medical debutant in cadrul Compartimentului Neonatologie. Managerul unitatii, desi asistentul medical ocupase postul din Comp. Neonatologie, a precizat ca isi va desfasura activitatea tot la Sectia Medicina Interna, datorita unei lipse acute de personal in aceasta sectie.Respectivul asistent medical, desi stia ca va participa la concurs pentru ocuparea unui post de asistent medical debutant, dupa ce a fost declarat ocupant al postului solicita ca in situatia in cadre isi va desfasura activitatea tot in cadrul Sectiei Medicina Interna si nu in Compartimentul Neonatologie, sa ii fie pastrate drepturile salariale (pentru asistent medical principal) de care a beneficiat inainte de ocuparea acestui post. Cum este corect sa fie incadrat si retribuit, ca asistent medical debutant sau ca asistent medical principal?
Va rog sa ma ajutati cu urmatoarea problema: trebuie sa inchei un contract de munca part time, 1 h / zi. Ce salariu trebuie inscris in contract? Salariul pentru o norma intreaga sau salariul pentru 1h/zi?
Răspuns la discuția Contributia sindicala
Va multumesc pentru raspuns! Am calculat corect impozitul, adica am dedus cotizatia sindicala retinuta membrilor de sindicat, insa nu stiu daca am retinut corect cotizatia sindicala (am retinut 1% la venitul brut realizat + contravaloarea tichetelor de masa).Acest procent de 1% nu stiu daca l-am retinut corect. Am considerat ca tichetele de masa sunt asimilate veniturilor salariale si atunci am procedat la retinerea cotizatiei sindicale 1% din venitul brut realizat + contravaloarea tichetelor de masa.
Va rog sa-mi spuneti daca am retinut corect cotizatia sindicala.