avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 627 soluții astăzi
Forum Activitate Eos

Activitate Eos

In cazul in care la momentul intrarii in vigoare a art. 320 ind. 1 c,p.p. un dosar se afla pe rol in prima instanta, deci conform articolului inculpatii nu puteau beneficia de prevederile lui, iar ulterior Curtea Constitutionala s-a pronuntat in Decizia 1470 cu privire la momentul aplicarii art. 320 ind. 1, inculpatii din respectivul dosar, care intre timp s-a judecat inclusiv in recurs, pot beneficia de prevederile lui? Se poate face conform art. 461 alin. 1 lit. d C.p.p. contestatie la executare?
In ceea ce priveste OUG 82/2010, aceasta priveste doar somajul si pensiile din cate am inteles eu, iar in cazul avocatilor somajul nu se plateste.
Intrebarea mea este vis-a-vis de asigurarile de sanatate, daca nu am contract cu Casa de Asigurari de Sanatate sunt obligata sa platesc retroactiv ceea ce imi imputa ei, sau voi plati doar de la momentul la care inchei contractul?
Răspuns la discuția cerere la CEDO
Da, dar sunt toti parti in acelasi dosar, mai exact au formulat plangeri pe art. 246 c.p., s-a dispus nup fata de persoanele in cauza, iar ulterior am pierdut tot pana in recurs inclusiv. Tot cate un formular pt fiecare si in cazul acesta?
In urma cu trei ani am luat doua credite (pe 7 ani) de la o banca, unul mai mare garantat cu o masina si unul mai mic negarantat. Acum am semnat contr. de vanz.-cump. pentru respectiva masina, am vorbit la banca sa schimb garantia de pe masina respectiva pe o alta noua (pretul ei fiind dublu decat creditul luat). In momentul in care m-am dus sa semnez aditionalul la creditul mare banca mi-a operat modificari la dobanda transformand-o din fixa in variabila si culmea a mai facut un aditional si pentru creditul mic tot pentru schimbarea dobznzii din fixa in variabila.
Am refuzat sa semenz cele doua aditionale pt ca:
1. obictul aditionalului era doar mutarea garantiei de pe un mobil pe altul cu o valoare dubla fata de valoarea totala a celor doua credite la momentul acordarii;
2. consider ca nu au voie sa se lege de creditul mic, pentru acesta am incheiat contract separat si este negarantat.
Problema este ca am semnat contractul de vanzare al masinii, am predat-o, dar nu pot sa ii fac actele si nici sa imi incasez banii deoarece banca nu-mi elibereaza cartea masinii.
Ce pot sa fac?
Discuție cerere la CEDO
Daca vreau sa ma adresez CEDO, formularul tip este prevazut pentru o singura persoana, cum se procedeaza daca sunt mai multi petitionari in aceeasi cauza?
Răspuns la discuția Poligraful dispus de instanta
Dar se poate dispune de catre instanta de judecata?
Se poate dispune, din oficiu, de catre instanta de judecata testarea cu poligraful? Daca de, care este procedura? Se trimite dosarul la politie (acolo unde este poligraful)? Cine formuleaza intrebarile?