avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 158 soluții astăzi
Forum Activitate usersl

Activitate usersl

Răspuns la discuția Fals in acte
Va rog sa ma ajutati cu un raspuns...
Discuție Fals in acte
Buna ziua,

Firma la care am lucrat m-a concediat abuziv si nu am reusit sa ne intelegem amiabil pentru a rezolva problema. Saptamana viitoare avem prima infatisare la tribunal. Ei mi-au desfacut contractul de munca "in baza cererii mele de lichidare", cerere care nu a fost facuta de mine. Nu stiu daca au falsificat-o ei sau daca au curaj sa zica ca am luat-o de la ei din acte. Am lucrat inca o luna jumatate la negru, dupa care am fost concediat.

In perioada aceea am facut 2 contracte de prestari servicii cu date false. Contractele erau concepute de mine si completate cu date ale unor persoane care nu exista si semnate de mine in numele "lor". Am facut acest lucru din cauza presiunilor indirecte ale sefilor de a avea contracte semnate, chiar daca preluam marfa de la alti furnizori. Contractele au fost facute pe o perioada de o luna (care a trecut deja) si semnate si stampilate de catre imputernicita administratorului, stiind ca sunt false. Desigur va nega ca stia. Nu am avut de castigat financiar nimic si nici firma nu a avut nimic de pierdut.


Ei vor ca eu sa renunt la procesul intentat pentru concediere abuziva ca ei sa renunte la o eventuala plangere penala impotriva mea.

Nu am antecedente penale.

Pot sa zica ca am semnat demisia si ca am sustras-o? Este posibil sa fiu condamnat pentru fals in acte?


Va multumesc pentru raspunsuri.
Va multumesc pentru rabdare si pentru ajutor! Am sa postez deznodamantul in acest thread, imediat ce vorbesc cu seful meu.
Nu este condica de prezenta...
Singurul act pe care apare numele meu este de declaratie de instalare a unei case de marcat, depusa la finante, ieri.

Ma gandeam sa iau un ziar local si sa pun stampila firmei pe el in fiecare zi, de aici sa reiese ca am fost la lucru.
Cum pot dovedi ca am lucrat? Mi-e teama sa nu spuna ca eu n-am mai dat pe acolo din luna mai.

Am dus o foaie la inregistrat la Administratia Finantelor Publice, semnata de mine, unde apare stampila firmei si este datata si inregistrata la registratura. Poate servi ca dovada? Ce alte dovezi mai pot aduce?

Eu nu-mi permit un avocat, ei da, de aceea vreau sa ii inchid gura angajatorului din prima.
Am lucrat timp de 7 luni cu contract de munca pe perioada nederterminata la o firma. La finalul lunii mai ale acestui an mi s-a spus ca nu ma descurc pe postul meu si ca voi fi devansat pe o functie inferioara cu un salariu mai mic.

Am fost de acord in ideea ca o sa-mi dovedesc abilitatile in scurt timp, in speranta ca voi fi repus in functia initiala.

Intre timp am aflat ca mi s-a desfacut contractul de munca fara ca eu sa semnez ceva. M-am gandit ca e un fel de "pedeapsa" din partea sefului pentru a ma remotiva, nicidecum ca voi ajunge sa lucrez la negru si ma ma rog de ei sa-mi dea banii pe ce am muncit.

Intrebarea mea e: in conditiile in care nu am semnat demisia, nu s-a desfintat postul meu si urmeaza sa fie cineva angajat pe acesta, pot sa imi cer salariile din lunile mai, iunie si iulie?

Precizez ca mi-am luat doar 6-7 zile de concediu, imi pot recupera, pe langa salariile intregi pe cele 3 luni si banii pentru zilele de concediu?

In baza caror acte normative se incadreaza cazul meu? As vrea sa fiu extrem de pregatit pentru intalnirea finala cu seful, pentru ca eu nu imi permit avocat, iar el da.

Va multumesc pentru raspunsuri!

Se pare ca angajatorul meu m-a luat de fraier si dupa ce m-a mutat pe un post inferior cu un salariu pe masura, cred ca mi-a semnat chiar el desfacerea contractului de munca, fara un preaviz, fara motive concrete. Asa am inteles de la persoana care se ocupa de partea financiara a firmei. Am tacut din gura si m-am facut ca ploua pentru a afla ce drepturi mi se cuvin.

Precizez ca:
-nu stiu daca mai lucrez cu acte in regula. E posibil sa lucrez la negru, postul fiind unul insignifiant
-nu am primit preaviz de concediere
-nu am fost declarat inapt de munca si nu am fost supus unor examinari sau anchete interne; nu s-a dovedit ca sunt incapabil fizic sau profesional de a-mi indeplini obligatiile ce-mi revin
-nu exista fisa postului, sau daca exista nu am semnat-o
-nu exista regulament intern al firmei, sau daca exista nu l-am semnat
-motivele pentru care am fost retrogradat in functie, sau concediat nu sunt fondate; pe postul ocupat anterior retrogradarii a venit, in proba, fara acte o persoana care nu are experienta sau calificari mai bune.

Tind sa cred ca seful meu a semnat desfacerea contractului de munca in locul meu, sau chiar si demisia. Pot sa verific acest lucru la ITM? Se pot obtine copii dupa actele respective de la ITM?

Din cate m-am documentat, acesta este fals in acte oficiale, care se pedepseste cu inchisioare pana la 2 ani sau cu amenda.

Care este valoarea amenzii si ce daune pot cere pentru a rezolva amiabil situatia?


Va multumesc anticipat de raspunsuri!
Răspuns la discuția Concediere nemotivata
Tocmai ce-am vorbit cu seful si vrea sa ma mute pe un post inferior la 1-2 ore pe saptamana. Daca as accepta, n-as mai putea beneficia de salarii compensatorii, nu?
Răspuns la discuția Concediere nemotivata
Va multumesc pentru raspuns! Nu am, din pacate, 12 luni de stagiu de cotizare.

N-as semna demisia decat in momentul in care as avea banii in buzunar.
Răspuns la discuția Concediere nemotivata
Va multumesc pentru raspuns! Problema e ca domiciliul meu e in alt oras decat cel unde stau in prezent si unde am locul de munca. Teoretic acesta ar fi un avantaj pentru ca din cate stiu, in orasul unde am domiciliul trebuie sa depun plangerea, insa nu as vrea sa o lungesc atat pentru ca as pierde o gramada de bani cu deplasarile si cu un avocat. De aceea prefer intelegerea amiabila.