avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 673 soluții astăzi
Forum Activitate pusyka11

Activitate pusyka11

As dori sa stiu ce pot face in urmatoarea situatie:

Pe data de 21 decembrie am depus printr-o firma de transport international 3 colete cu destinatia Germania cu plata la destinatie. La predare mi s-a spus ca aceste colete vor ajunge in cel mult 5 zile. Am fost de acord, constienta fiind de perioada aglomerata. Pe data de 24 au ajuns la destinatie doar 2 dintre colete, spunandu-mi-se ca cel de-al treilea colet s-a ratacit si voi fi instiintata cand se va afla ceva. Astazi, 27 decembrie s-a primit si cel de-al treilea colet, geanta fiind taiata cu caterul, fara AWB, si fara 5L de vin. Precizez ca la destinatie nu s-a primit nicio chitanta si nu s-a semnat nimic, desi s-a achitat integral suma care a fost ceruta. Coletul nr. 3 nici nu s-a mai cantarit, destinatarul fiind amenintat ca daca nu plateste cat i s-a cerut nu i se preda nimic.

Asa bataie de joc nu se poate. Cineva trebuie sa plateasca. Vreau doar sa stiu cum.
in 2007 am incheiat un contract la firma de internet Simlex pe o perioada de 2 ani. In 2008 nu am mai platit abonamentul, iar dupa 2 sau 3 luni mi-au oprit conexiunea la internet. Ieri, mi-a venit prin posta ca am de platit 1.200 lei, din care 70lei penalitati.:O Am facut rapid un calcul si mi-am dat seama ca banii acestia reprezinta abonamentul pe 2 ani de zile. Eu sunt plecata din localitate, dar a fost mama azi si a intrebat - i s-a spus ca contractul a fost pe 2 ani, iar dupa un an s-a prelungit automat. Intrebarea mea: este legal ca eu sa platesc un abonement care timp de 2 ani a fost inchis, eu nu m-am folosit de el. iar in cazul in care nu-l platesc ce se poate intampla???
multumesc anticipat pentru raspuns