avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 722 soluții astăzi
Forum Activitate ash

Activitate ash

Răspuns la discuția Delapidare - sanctiuni posibile
Multumesc pentru raspunsul prompt. Recomandati totusi angajarea unui avocat?
Buna ziua. In urma cu 4 ani, angajatul unei societati a delapidat societatea la care lucra cu 4600 lei. Acum 2 saptamani, a fost citat de politie, pentru ca societatea in cauza a depus plangere penala. A achitat integral prejudiciul, a colaborat cu organul de cercetare si si-a recunoscut vinovatia. Mentionez ca persoana in cauza nu a avut antecedente de niciun fel, neavand nicio fapta inscrisa in cazier. Momentan dosarul a fost trimis catre judecatorie, aflandu-se la judecator in camera preliminara.Neavand venituri de niciun fel nu poate sa -si angajeze un avocat... Intrebarile mele sunt urmatoarele: 1) i se va desmena un avocat din oficiu? Trebuie sa depuna o cerere in acest sens? ; 2) care credeti ca va fi pedeapsa pe care o va primi? Multumesc anticipat.
Buna ziua,
Multumesc pentru raspuns. Inteleg ca doar daca lichidarea se facea cu lichidator trebuia modificat vectorul?
Buna ziua.
Am o micro care nu a desfasurat activitate de la infiintare pana in prezent.In aprilie 2013,se depune AGA la ONRC pentru dizolvare fara lichidare(art 235 alin.1 si art. 227,alin.1, lit.d)).Lichidarea inca nu s- a produs(urmeaza cert. fiscal si bilantul de lichidare pe 0).
Intrebarea este daca aveam obligatia modificarii vectorului fiscal de la imp. Micro la imp. Profit la momentul ianuarie 2014, prin depunere 010!
Ma gandesc ca daca ar fi existat o actiune in instanta, aceasta s-ar fi regasit pe portal. Nu exista o astfel de inregistrare , pe raza celor doua orase unde beneficiarul a locuit. Pe de alta parte, aceste notificari trimise de firma de recuperare, intrerup cumva termenul de prescriptie? Eu din ce am citit, inteleg ca doar incuviintarea executarii silite de catre un BEJ, poate face acest lucru.
Multumesc,
Buna seara,
Am si eu 2 spete:
1. Un credit cu buletinul facut in octombrie 2007 pe 24 luni. Dupa un an, nu se mai face nicio plata /restituire. Pana in 2014 nu s-a primit nicio instiintare (adresa de domiciliu a fost diferita de locul unde a locuit efectiv, pana anul asta).
Acum in 2014, primeste omul notificare de la o firma de recuperare cu amenintarea binecunoscuta: executarea silita. Pe site-ul AEGRM, apare inregistrata cesiunea de creanta de la creditor catre firma de recuperare . Pe portal.just nu exista nicio inregistrare in acest sens. Intrebarea este urmatoarea: este sau nu datoria prescrisa? Din ce am citit in CPC , eu inteleg ca da. Si daca da, ce e de facut? Eventual o adresa de instiintare? Sau ignor?
2. O asa zisa datorie la Orange. Pe site-ul AEGRM nu apare insa inregistrata cesiunea de creanta de la ORANGE care firma de recuperare. Aceeasi intrebare: adresa de instiintare sau ignor?
Multumesc anticipat.
Răspuns la discuția BO fara semnatura autorizata
Pai daca are semnatura autorizata, nu vad unde este problema.
Răspuns la discuția BO fara semnatura autorizata
In regula, multumesc mult.
Răspuns la discuția BO fara semnatura autorizata
Nu, nu vreau asta.S-a intamplat pur si simplu din greseala in sensul ca am crezut ca pana la data scadenta a BO , actele de la Reg. Comertului vor fi gata, iar persoanei care a semnat BO i se va autoriza semnatura in banca. Se facea acest lucru si acum cand a sunta banca, numai ca administratorul nu era in localitate si nu a putu ajunge la banca.Maine oricum se va face plata prin OP,intrebarea e daca pot aparea alte probleme.....
Răspuns la discuția BO fara semnatura autorizata
Banca...a sunat cand a vazut ca semnatura nu este autorizata si a cerut autorizare.