avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 302 soluții astăzi
Forum Activitate anamariap28

Activitate anamariap28

Buna ziua,
S-a stabilit de la firma sa se dea pentru copiii angajatilor cu ocazia Craciunului ,suma de 150 Ron /copil.
In cazul meu ,in firma lucrez impreuna cu sotul meu, in departamente diferite, s-a hotarat de la dep contabilitate sa primim numai unul aceasta suma intrucat copiii sunt "comuni". Este corect? Cum se procedeaza in aceste cazuri?
Răspuns la discuția ora de religie in scoala
totusi as vrea sa stiu ce prevede legea!
Cu tot respectul... cate ore lucrati cu acei copii? Sa fim seriosi pauza cand vrem, mancam si noi odacata cu copiii ,iar optionalele sunt bine venite..inca o pauza! Nu vreau sa va judec insa avand copil la gradinita de stat vad cat efort depun cadrele didactice. Mai pica si fondul clasei, necesarul lunar ca vezi doamne avem nevoie de xyz si asa ne tot plangem....
Buna seara,

As dori si eu o lamurire cu privire la ora de religie in scoala.Desi am solicitat retragerea copilului inca din anul trecut de la aceasta ora, directoarea scolii refuza sa mute ora la inceputul sau sfarsitul orarului si imi obliga copilul sa fie prezent la aceasta ora sau sa mearga la alta clasa pe motiv ca d-nei trebuie sa asigure catedra si acestui profesor. Mentionez ca la clasa copilului nici un parinte nu a facut cerere ca copilul sau sa fie inscris la aceasta ora pentru acest an scolar, deci conform legii aceasta ora ar fi ilegal pusa la clasa!
As dori sa stiu ce prevede legea in acest sens si ce masuri as putea lua!
Multumesc
Răspuns la discuția Plata concediu medical
26.01- 30.01. 2015
Răspuns la discuția Plata concediu medical
5 zile lucratoare
Răspuns la discuția Plata concediu medical
Asa cum am scris mai sus am urmatosrele date:Contabila spune ca baza de calcul este de 127 zile, sume baza 15557, medie baza 122.5/ zi.am avut 5 zile de cm cu 75%. Suma rezultata se impoziteaza? Ma intereseaza exact un calcul ce cuprinde impozite etc. Suma neta care trebuia sa o primesc. Avans incasat a fost 980, cu toata periada lucrata trebuia sa primesc aceeasi suma si la lichidare, insa dupa 5 zile cm am primit cu 150 ron mai putin.
Răspuns la discuția Plata concediu medical
Venit net 1780+ 160 bonuri masa luna( periada 4,5 luni )( 2550 brut + bonuri pe luna)
1960+ 150 bonuri de masa din 15 noiembrie (2800 brut + bonuri )
1 zi fara plata in decembrie
Fara persoane in intretinere
Buna ziua,

Va rog sa ma ajutati cu un calcul pt plata concediului medical dupa cum urmeaza:
Salariu incadrare 2800
bonuri de masa 140,25
5 zile concediu medical 75%
Contabila spune ca baza de calcul este de 127 zile, sume baza 15557, medie baza 122.5/ zi.
Mentionez ca pana in 15.11.2014 salariu incadrare a fost 2550

Va rog sa ma ajutati cu o recalculare intrucat dupa 5 zile de concediu medical in luna ianuarie, (avans incasat 980-) diferenta la plata a fost de 150 ron fata de normal.

Multumesc
Multumesc frumos!