avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 591 soluții astăzi
Forum Activitate ionutnae

Activitate ionutnae

Discuție tevi caldura
Buna ziua! In urma cu un an s-au schimbat tevile de caldura dupa un lung sir de controverse si probleme cu vecinii, mai ales datorita faptului ca locuiesc la ultimul etj al blocului, resspectiv etajul 4. Toate bune si frumoase pana cand radet-ul a inceput furnizarea agentului termic. In acest moment am realizat ca pe coloana baii lipseste cu desavarsire agentul termic din instalatie. Am coborat la subsolul blocului si am realizat ca pe partea baii colana a fost taiat din interiorul apartamentului de la parter, si toti locatari de pe aceasta parte am ramas in baie fara caldura. Legaturile nu se mai pot face decat din apartamentul de la parter, bine-nteles cu acordul proprietarului care nici in ruptul capului nu vrea sa refaca conexiunile pe motiv ca trebuie sa sa sparga peretele in dreptul tevilor unde au fost taiate. Mentionez faptul ca el s-a intepat separat pt baie in conductele de caldura, fara a utiliza coloana originala. Practic a anulat coloana de caldura pt bai din apartamentul sau iar acesta si-a facut separat alte legaturi, astfel ca apartamentele de la etj 1,2,3 si 4 nu mai beneficiaza de agentul termic, in schimb el da. Dupa nenumarate plangeri depuse la asociatie, presedintele imi tot comunica ca nu se poate lua nicio masura contra proprietarului ap. aflat la parter. Ceilalti vecini s-au resemnat, insa eu nu o pot face deoarece am copil de 4 luni care necesita baita seara de seara, iar in baie e destul de frig. Incalzesc spatiul baii cu o aeroterma, insa nu vreau sa platesc un serviciu de care nu beneficiez datorita capriciilor unui vecin. In fapt, platesc incalzirea spatiului aferent baii de 2 ori, la renel si radet.
Va rog sa ma ajutati cu o solutie legala fara a fi nevoie sa il calc in picioare pe proprietarul ap de la parter.
foarte bine ati pus problema dl administrator, practic cand am deschis acest subiect aici vroiam sa ajung. dupa cum va spunem sunt locatarul unui apartament la etajul 4, iar dupa discutiile avute cu vecinii, se pare ca sunt singurul cu probleme in ceea ce priveste caldura. legea e destul de neclara si se poate folosi atat in interesul celui ce aduce plangere cat si invers. ceva concret va rog sau poate in cazul in care cineva s-a mai confruntat cu o astfel de problema sa ne spuna ce solutie a gasit. multumesc tuturor celor care au scris pe forum in legatura cu aceasta problema. eu nu vreau sa fac nimanui deranj in casa dar ma obliga sa imi fac leg de la vecinul de sub mine deoarece coturile tevilor sunt prea aproape de podea si lucrand pot rupe teava intre apartamente.si iar ajungem la mana legii pt ca va trebui sa ii repar daunele,cu toate ca a luat la cunostinta riscurile aferente. multam!
#-o mi-am cumparat de curand un apartament la etj 4. am probleme cu tevile de caldura care sunt mancate de rugina si pline de pori. m-am decis sa le schimb dupa o iarna de stat cu borcane si borcanase pe la porii tevilor, asa ca am contactat un instalator autorizat sa imi schimbe tevile. acesta mi-a propus sa le schimb de la 1/2 din lungimea tevii pe verticala de la vecinul de la 3, pt ca exista riscul ca din cauza vechimii tevilor sa se sparga intre apartamente si sa ii inund apartamentul cand va incepe furnizarea agentului termic. bun si facut am vb cu vecinul, care in prima faza e de acord, urmand sa ii platesc toate cheltuielile posibilelor stricaciuni din apartament, cumpar toate materialele, o groaza de bani dupa care se suceste brusc si nu ma accept pe motive ca ba are tevile acoperite cu faianta, ba ca ii se face mizerie, etc. acum ca am cumparat materialele si el nu mai e de acord. ce solutie am pe cai legale sa il conving pe vecinul de sub mine.ca sa nu mai spun de acordul celorlalti vecin,i pensionari cu totii, de parca blocul asta e cimitirul elefantilor si lipsa sprijinului administratorului.ce ramane de facut, pt ca se pare ca sunt singurul care are probleme cu caldura pe partea mea si in plus iarna trecuta am avut nevoie de 2 calorifere in priza pt ca in 2 camere caloriferene nu se incalzeau. solutii va rog din suflet daca aveti. nu imi spuneti de ct pe gaze pt ca nu avem gaze in zona. multam