avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 264 soluții astăzi
Forum Activitate sp3c1al4

Activitate sp3c1al4

Discuție Cautziune
Buna ziua..as avea si eu o intrebare ..Prietenul meu a fost arestat pentru infractiuni infirmatice , phishing, si constituire de grup infractional , acum s-a aprobat si cel de-al treilea mandat.Avocatii au facut cereri de control judiciar dar ...nu s- intamplat nimic, experitza informatica a fost facuta cam de acum o luna.., asa zisul grup este format mai bine zis din mai multe grupulete k nici nu se cunosc intre ei.Ar exista vreo sansa sa iasa pe cautiune ? Multumesc ..
Răspuns la discuția Control judiciar
Infractiunile informatice sunt de mai multe tipuri: pot fi cele de "phishing", care se caracterizeaza prin faptul ca infractorii trimit milioane de mail-uri la clienti ai bancilor, in care le cer datele de siguranta pentru ca apoi, cu acestea, sa le transfere banii in alte conturi special create, pot fi cele de "licitatii", care se savarsesc prin licitatia unui bun pe care in realitate nu-l detine infractorul, pacalind clientul sa trimita banii sau un avans pe un lucru in posesia caruia nu vor intra niciodata... Cam despre asta ar fi vorba si in cazul lui ..prejudiciul este estimat undeva la 5000 - 6000 de euro ..si el nu este recidivist...
Buna seara ..am si eu o problema ..nici nu stiu exact sa explic, nu sunt eu in aceasta prostura si nu prea inteleg ce se intampla.Prietenul meu a fost arestat acuzat de comiterea unor infracţiuni informatice.asta s-a intamplat acum 2 luni, cererile de eliberare sub control judiciar au fost respinse..nu prea stiu exact ce inseamna infractiuni informatice..nu prea stiu exact cat de grav este cazul ..si la fel nu stiu daca ar putea obtine o pedeapsa cu suspendare, el nu are antecedente, este la prima abatere..