avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 654 soluții astăzi
Forum Activitate Charmione

Activitate Charmione

aaduta a scris:

Nu e adevarat! Daca pica cineva la psihologic intra urmatorul de pe lista. S-a intamplat anul trecut si a intrat un coleg forumist, care initial era sub linie.:P


Sub ce linie? Anul trecut au intrat toti cei care aveau cel putin 70 de puncte la grile, sub linie se aflau cei cu 69 si mai putin si care nu trecusera prin celelalte probe. Da, si eu stiu ca daca exista respinsi la psihologic sunt chemati primii sub linie, dar la cum a fost situatia anul trecut asta nu se putea intampla.
Va doresc tuturor mult succes!
lucian_d a scris:

Patrick_ a scris:

lucian_d a scris:

Charmione a scris:

lucian_d a scris:

intrebarile pretestate, asa cum le spune si numele...:) sunt intrebari a caror dificultate e testata anticipat pt a putea fi date la un alt examen de logica...f probabil intrebarile pretestate din vara 2010 vor fi intrebari la testul nostru de logica(acelea impreuna cu altele)...de asta nici nu apar pe situl inm nici macar textul lor si cu atat mai putin raspunsul :)


Intrebarile care s-au dat in 2010 la pretestare vor fi folosite le examene incepand cu anul 2012 - scria in regulament.


asa o fi atunci, deci noi prmim in cazul asta intrebari pretestate probabil in 2007ori 2008...oricum asta e menirea lor...


Deci daca "tinem minte" ce s-a dat in 2007- 2008, putem sa sarim peste acele grile? Mi se pare destul de ciudat sa fie asa. :(
Parca e mai logica explicatia data initial de Charmione.

:))) nu cred ca ai inteles ce spun...cele ce au fost pretstate, daca te mai intalnesti cu ele, o vei face cand sunt intrebari notate...oricum nu ai un avantaj in faptul ca le-ai mai facut pt ca nu stii care e rez corect...nu se publica nici eununtul si nici raspunsul lor


Scopul pretestarilor il constituie verificarea dificultatii unor intrebari ce vor fi folosite la examen. Scopul existentei unor intrebari pretestate si care nu se puncteaza, in cadrul examenului, este sa incurce :d
lucian_d a scris:

Charmione a scris:

lucian_d a scris:

intrebarile pretestate, asa cum le spune si numele...:) sunt intrebari a caror dificultate e testata anticipat pt a putea fi date la un alt examen de logica...f probabil intrebarile pretestate din vara 2010 vor fi intrebari la testul nostru de logica(acelea impreuna cu altele)...de asta nici nu apar pe situl inm nici macar textul lor si cu atat mai putin raspunsul :)


Intrebarile care s-au dat in 2010 la pretestare vor fi folosite le examene incepand cu anul 2012 - scria in regulament.


asa o fi atunci, deci noi prmim in cazul asta intrebari pretestate probabil in 2007ori 2008...oricum asta e menirea lor...


Pretestarea s-a sustinut pentru prma oara in anul 2009 deci e putin probabil sa se dea din intrebarile de atunci.
lucian_d a scris:

intrebarile pretestate, asa cum le spune si numele...:) sunt intrebari a caror dificultate e testata anticipat pt a putea fi date la un alt examen de logica...f probabil intrebarile pretestate din vara 2010 vor fi intrebari la testul nostru de logica(acelea impreuna cu altele)...de asta nici nu apar pe situl inm nici macar textul lor si cu atat mai putin raspunsul :)


Intrebarile care s-au dat in 2010 la pretestare vor fi folosite le examene incepand cu anul 2012 - scria in regulament.
Patrick_ a scris:

Am o nelamurire:
nu reusesc sa-mi dau seama care este rostul acelor intrebari "pretestate".
Daca ai nororcul sau inspiratia sa nu le rezolvi, ai mai mult timp pentru celalalte care se puncteaza. Iar daca nu, si pierzi timpul rezolvandu-le, nu castigi nimic.

Care este logica sau scopul pentru care se introduc aceste intrebari printre celelalte de la aceasta proba?


Eu cred ca scopul acestor intrebari pretestate este sa te oblige sa le rezolvi pe toate. Examenul asta e destul de dificil si din puctul de vedere al timpului, astfel incat te poti gandi sa faci sa zicem 40 de intrebari cu mare atentie, sa fii sigur ca le faci bine iar restul de 10 sa le pui la nimereala, fiindca sunt 20% sanse sa nimeresti. Dar stiind ca sunt intrebari care nu sunt punctate stii ca risti sa le rezolvi pe acelea bine iar pe cele punctate nu asa ca nu poti avea o astfel de strategie. :)
un_coleg_reloaded a scris:

Si daca ar fi 400, 500 sau chiar 600, sincer nu inteleg care ar fi problema?Nu asta e de dorit, o concurenta cat mai mare pentru ca cei mai buni sa ajunga in cele din urma auditori de justitie?Nu va inteleg, pe bune...De ce mahnirea unora si "satisfactia" sadica a altora ca sunt 300 de candidati care au trecut de prima proba?E absurd sa te plangi sau sa te bucuri de "raul altora". Nu e nici tragedie si nici motiv de bucurie bolnavicioasa gen "capra vecinului".E insa un procent bun de promovare, aproape de 20 %, care determina sa aiba miza si interes si celelalte doua probe ramase in concurs. Pana acum examenul de rationament si interviul erau mai mult "decoratorii", dar anul asta chiar vor conta, ceea ce pentru sistem e un lucru cat se poate de bun. Eu as lasa deznadejdea si "bocetele de jale" si m-as apuca de rezolvat testele din alti la rationament. Asta e atitudinea unor viitori magistrati, nu resemnarea mioritica...


Tie ti-e usor sa vorbesti de pe pozitia ta de observator deja intrat in sistem. :) Ai uitat ce inseamna emotiile si asteptarea...
Am vazut pe site-ul INM ca in 2005 toti candidatii (si erau 422 in total) au trecut prin toate probele, inclusiv testul logic si interviul deci nu ar fi fara precedent ca aceste 2 probe sa se desfasoare cu un numar mare de candidati.
Acum doar am avut doar curaj sa imi verific raspunsurile. Am facut 86 :) si pentru prima data m-am descurcat mai bine la partea civila decat la cea penala.
Succes tuturor la examen! :)
forgotten_sunrise a scris:

eu nu pricep o treaba: in situatia in care accipiensul de buna-credinta primeste plata de la o alta persoana decat adevaratul debitor si rupe titlul constatator al creantei, nu mai are obligatie de restituire catre solvens. bun...dar cum face dovada ca a avut o creanta fata de altul daca a rupt titlul?!!

Dar el nici nu are nevoie sa faca vreo dovada fiindca el oricum a fost platit si obligatia s-a stins. Din acest moment problema se pune doar intre solvens si adevaratul debitor,.