avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 556 soluții astăzi
Forum Activitate ancuta silvia

Activitate ancuta silvia

Discuție Divort
Sotul a depus actele de divort. Suntem căsătoriți de 20 ani, avem o fiica de 19 ani. Înainte fe căsătorie, soacra mea , care in prezent traieste, i-a vândut fiului ei, apartamentul cu clauza de întreținere. In toti acesti ani am adus imbunatatiri apartamentului , fara acte doveditoare. Decat la mobila cumparata de patintii mei, detin actele. Intrebarea mea este, pot solicita judecatorilui sa ni se acorde , dupa divort o camera in care sa locuiesc eu cu fiica mea in apartament? Sau sa cer despagubiri in bani?
Răspuns la discuția DIVORT
Multumesc ptr sfat.
Acte doveditoare ptr bunuri mobile am, facturi, dar sunt pe numele meu.
Venitul meu nu este ff mare. Decat 1500/luna.
La notar nu se poate divorta?
Apartamentul este dobandit de catre el, inainte de casatori anoastra.
Fiica ce drepturi are asupra apartamentului?
Discuție DIVORT
Buna ziua.
Sunt casatorita de 19 ani, am un copil de 18 ani, somer.
Locuim cu sotul in apartamentul soacrei, care a fost vandut cu clauza de intretinere, fiului ei. Soacra traieste. Si spune prin intermediul fiului ei, ca daca vrem sa mai locuim in apartament sa -i platim chirie.
Fiusu, adica sotul meu, ne-a dezacordat aragazul si centrala, de la retreau de gaze din casa, nu o mai putem folosi.
Mobila este cumparata de parintii mei si de mine, si spune el, ca nu o pot lua pana nu se face partajul.
Eu, ca sotie, inca sdi fiica lui, ce drepturi avem asupra apartamentului, ca munca mea ete invetita la el in casa.
Daca intentez divort la instanta, mai nou, acu, eu plkatesc un an de zile o suma de bani, sotului prejudiciat, chiar daca el detine serviciu?
Eu as vrea sa fac un creit ipotecar , ca sa-mi cumpar o casa, sa avem unde locui eu cu fiica mea.
Va rog ajutati-ma cu sfaturi, cum este mai bine, in situatia mea.
Va multumesc.