avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 737 soluții astăzi
Forum Activitate oana8385

Activitate oana8385

Buna ziua,

Va rog daca puteti sa-mi explicati cum se calculeaza concediul de odihna.
Am pe CM salariul de 1000 lei brut. Contractul meu va inceta la 01.05.2015.
Am neefectuate 14 zile de concediu dupa curm urmeaza: - 7 zile CO din anul 2014 si 7 zile Co in anul 2015.
Daca se poate sa-mi spuneti daca exista o baza legala in care sunt obligati sa-mi plateasca CO, intrucat astazi mi sa comunicat ca nu imi vor plati CO, ca nu exista baza legala sa-i oblige la plata CO dupa incetarea contractului de munca.
Mentionez ca sunt angajata de la 15.01.2014.

Va multumesc,
Oana
Discuție Somaj
Buna ziua,

Am o situatie la munca.
Dorim sa angajam pe cineva cu contract pe perioada determinata de 9 luni cu contract de 2 ore pe zi , pentru a putea sa mai beneficieze de somaj (somajul il ia 9 luni am inteles ca a luat doar 2 luni pana acum). Este adevarat sau gresit.
Cum se interpreteaza urmatorul articol:
Art. 44
Incetarea platii indemnizatiilor de somaj acordate beneficiarilor are loc dupa cum urmeaza:
a) la data incadrarii in munca, conform legii, pentru o perioada mai mare de 12 luni;

Va rog daca se poate sa-mi raspundeti, caci nu stiu ce sa fac si ce raspuns sa-i dau persoanei in cauza.

Multumesc,

Ioana
Răspuns la discuția Pensie
Mai am o intrebare,

Acum cateva luni tatal meu a primit de la casa de pensii cartea de munca in original inapoi. Cu mentiunea mergeti sa faceti o cerere.
A mers sa faca cerere la alt ghiseu si i s-a spus ca nu trebuie sa faca nimic.
Este plimbat de la un ghiseu la altul.
Este normal asa ceva.
De ce ia dat cartea de munca inapoi?
Mentionez ca pensie ia in continuare.

Sper ca nu va deranjez cu intrebarile.

Va multumesc,

Ioana
Răspuns la discuția Pensie
Multumesc pentru raspuns
Discuție Pensie
Buna ziua,
Va rog daca se poate sa-mi spuneti si mie daca tata poate trece de la pensie anticipata partial (cu penalizare) la fara penalizare.
Este nascut in 11.08.1952 si are un stagiu de cotizare de 40 de ani 4 luni si 10 zile din care lucrati in grupa a doua de munca 10 ani si 5 luni.

Pe decizia de pensionare este specificat urmatoarele:
Stagiu de cotizare 40 ani 4 luni si 10 zile
Grupa a doua 10 ani 5 luni si 12 zile
Conditii de munca 2 ani si 6 luni
Perioade asimilate 1 an si 4 luni.

La ce se refera?

Mentionez ca am mai intrebat si nu m-am exprimat corect, scriind date eronate.

Va multumesc

Ioana
Multumesc pentru raspuns.

Oana
Buna seara,
Imi puteti spune la ce varsta poate iesi tata la pensie.
Are stagiu de cotizare realizat de 40 de ani 4 luni si 9 zile, din care 10 ani 5 luni si 12 zile lucrati in grupa a II-a de munca.
Este nascut pe data de 11.08.1952.

Va multumesc,

Oana
Răspuns la discuția Concediu medical - cod gresit
Multumesc mult pentru raspuns.
O zi buna
Buna ziua,
Am si eu o intrebare daca ma puteti ajuta cu un raspuns.
Pe data de 07.05.2013 m-am internat in spital pentru operatie de tumora ovar stang, operatie pe care am facut-o luni 13.05.2013. Am primit doua medicale, pe primul care este initial am urmatoarea perioada: 7 zile 10.05.2013-16.05.2013 / 15 zile 17.05.2013.31.05.2013 si pe al doilea care este in continuare am 6 zile 01.06.2013-06.06.2013. Pe ambele medicale am cod diagnostic 187 si tot pe ambele medicale am cod indemnizatie 01 (boala obisnuita). Imi puteti spune daca este normal sa-mi treaca boala obisnuita la o interventie chirurgicala (mentionez ca am o taietura orizontala pe burta de aproximativ 10 cm).Vreau sa stiu merg cu certificatele medicale inapoi la spital sau sunt ok asa? Cineva care s-a uitat pe ele a spus ca trebuia cel putin cel initial sa fie 06 urgenta medico-chirurgicala.

Multumesc,
Va doresc o zi buna
Răspuns la discuția pensie
Multumesc foarte mult pentru raspuns.

O zi buna in continuare