avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 514 soluții astăzi
Forum Activitate annic

Activitate annic

Cine este mai tare in cazul unei contestatii la licitatie achizitii publice, Caietul de sarcini sau legea dupa care a fost facut acesta ? Precizez ca in Caiet s-a extras un cuvant din paragraful preluat din lege (acesta devenind mai restrictiv).
Am depus contestatie deoarece o firma a fost declarata castigatoare desi nu indeplinea conditia impusa de paragraful in cauza din Caietul de sarcini.
Cum adica "se analizeaza doar de comisie" ? Dar acolo sunt banii mei, destinul meu si al fam mele. Cu a gandit legiuitorul? ...adica ofertantul sta la usa si asteapta decizia unor mafioti de a ma fura pe mine ? FRAUDA(prin proba cu martori) este un motiv intemeiat de a cere anularea licitatiei ?
IATA NEREGULILE:
- 1. Dupa etapa de evaluare a eligibilitatii nu ni s-a remis un exemplar in copie al proc verbal.
- 2. Nu ni s-a permis accesul in sala la deschiderea plicurilor interioare conf art.4.4.a Documentatie si art.13.a din OUG.34/19 apr 2006
- 3. Desi unii ofertanti nu erau exigibili, totusi li s-au deschis plicurile interioare. Incalcand art.4.4.b din Documentatie
- 4. Fraudare : dupa deschiderea plicurilor interioare la primul traseu cand s-au vazut ofertele foarte mari, dl ...... care era presedintele de comisie a incercat pe orice cale sa schimbe oferta unui operator (usa incaparii unde se aflau ofertele nefiind sigilata) acesta a venit singur dimineata la ora 7.30 si a incercat sa intre in incinta dar pentru ca reprezentantii mai multor operatori se aflau de fata, a renuntat. A chemat Politia Locala pentru a ne indeparta din incinta cladirii dar pt ca nu a reusit a aplicat alta strategie, a luat toate plicurile si impreuna cu comisia si toti reprezentantii si am mers in sala mare a........ unde s-au deschis toate ofertele. Neintuind ce se poate intampla, reprezentantii autorizati s-au asezat la capatul opus al meselor de sedinta neavand posibilitatea sa vada formularele cu redeventa si investitiile propuse de fiecare operator. Astfel ........... efectuand aceasta operatiune a strigat mai mult decat era in formulare la unii operatori. Dupa ce am realizat ca suntem surclasati la unele oferte si am cerut sa ne arate formularele si bineinteles, nu a vrut in niciun fel sa ni le arate, a luat toate ofertele si a fugit cu ele in sediul..........
- 5. Dupa cele intamplate, a doua zi toata comisia si-a dat demisia. Unul din membri a recunoscut ca s-a strigat mai mult decat era inscris in documente. Art.215.1 si 2 OUG.34/19 apr 2006
- 6. Ofertele au fost exagerat si nejustificat de mari fata de minim si in raport cu nivelul incasarilor prognozate sau realizate actualmente.
- 7. Nu s-a respectat procedura initiala prezentata de........... prin care un operator ar putea depune oferte cu aceleasi masini la mai multe trasee, urmand sa opteze la unul dintre ele daca ar fi iesit castigator la mai multe. Dupa evaluarea ofertelor si in scopul de a castiga operatorul privilegiat s-a procedat la metoda « pe traseu » -un amalgam- adica in ordinea nr traseelor. De ex daca un operator a fost declarat castigator la primul traseu, acesta nu mai este luat in considerare ca ofertant la urmatoarele, desi a platit garantia si a cumparat caietul de sarcini.
- 8. Au fost acceptati operatori si chiar au fost declarati castigatori la M8 chiar daca nu indplineau conditia minimala de experienta similara de 3 ani vechime. I s-a admis un contract de franchiza incheiat fictiv cu o firma care indeplinea aceasta conditie. Art.1 cond minimale.
- 9. Nu au fost descalificati operatori care nu aveau documentele mijl de transp finalizate la data depunerii ofertei. Atr.4 cond minimale.
- 10. Nu au fost descalificati operatori care nu aveau masinile inregistr in raza adm teritoriala a ............. asa cum este definit transp local 92/2007. capI.al.4 din caiet de sarcini.
- 11. La deschiderea plicurilor interioare, unele plicuri erau deja deschise la traseul ......
- 12. Caietul de sarcini si Doc de atribuire nu este riguros intocmita si lasa loc la multe interpretari.
- 13. Ba se poate declara castigator ofertantul de pe locul 2 daca primul renunta, ba nu se poate.
Este o Asociatie de Dezvoltare Intercomunitara. Care este termenul ?
Am participat la o licitatie publica deschisa cu plicuri inchise de atribuirea serviciului de transport local, unde comisia de evaluare nu ne-a permis prezenta in sala la deschiderea plicurilor interioare comunicandu-ne verbal rezultatul partial la primul traseu (din cele noua). Avem suspiciunea ca se vrea favorizarea unui ofertant.
1.Ce lege reglementeaza procedura de desfasurare a licitatiei deschise ?..pentru ca Ordinul 263/2007 dupa care este intocmit Caietul de Sarcini este destul de sarac in detalii.
2.Considerati ca este o incalcare a legii obstructionarea prezentei ofertantilor la deschiderea ofertelor propriu zise (plicul interior) ?
3.Putem cere anularea licitatiei ?
4.Cum sa procedam in aceasta situatie ?