avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 568 soluții astăzi
Forum Activitate alexandru77

Activitate alexandru77

buna seara,
am si eu o problema in care solicit ajutor. problema este urmatoarea: de la primarie am o hartie eliberata daca nu ma insel in 2005, unde la adresa x, casa nr. y, ei imi scriu ca figureaza 10 ari. In extrasul de carte funciara eu nu am decat 6.8 ari. Am vorbit cu o firma care se ocupa de asa ceva, au masurat suprafata si acum mi-au zis ca trebuie obtinute semnaturi de la vecini, cum ca nu au pretentie la suprafata ce nu o am trecuta in cartea funciara.
Din cei 3 vecini, unul este in germania si nu pot da de el. Nu pot actualiza cartea funciara semnatura lui? Iar daca pot, va rog sa-mi sugerati o solutie.

Nu am cum sa dau de el. Am obtinut un nr de mobil din germania, l-am sunat si i-am explicat ce vreau sa fac si ca am nevoie de o copie dupa CI a lui, dar nu mi-a trimis copia si nici nu-mi mai raspunde la telefoane.

Va multumesc.
Buna ziua,
As dori sa stiu cum pot sa aflu ce pamanturi detinea strabunicul (sau macar bunicul) meu? Ideea este: eu am cateva titluri de proprietate, dar stiu ca lipseste si titlul de proprietate de la o padure de cca 2ha. Unchiul meu are titlurile in original si NU vrea sa le arate. Nu doreste sa faca nici intabularea lor, doreste sa le preia prin uzucapiune.
Ideea este ca nu stiu de unde sa incep pentru a putea sa-mi trec terenurile pe numele meu, adica sa fac Intabularea si Cartea Funciara.
Va multumesc.
Discuție Voucher
Buna ziua,
Doresc sa ma informez daca e legal ceea ce face firma cu angajatii: firma este de domeniul comercial, retail, un lant de magazine cu un foarte prost renume, atat in tepuirea furnizorilor cat si a angajatilor. Pana acum se dadeau bonuri de masa, dar incepand cu aceasta luna, firma a decis sa dea angajatilor un "bilet voucher" de valoarea bonurilor. Acel asa zis "bilet voucher" este o bucata de coala A4 pe care este trecut numele angajatului, suma si stampila firmei. Poate o firma sa ofere astfel de asa zise "vouchere" si sa oblige angajatii sa cheltuie respectivul bilet in max 2 transe in cadrul lunii respective OBLIGATORIU?
Doresc sa mai stiu care sunt conditiile pe care o firma trebuie sa le indeplineasca pentru a oferi un voucher?

Va multumesc.